Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Dlaczego warto pobierać próbki glebowe? Rolniczy temat, odc. 17

Przygotowanie pola pod nową uprawę to nie tylko rozdrobnienie resztek pożniwnych, wprowadzenie materii organicznej i wymieszanie jej z glebą, ale przede wszystkim ważne jest pobranie próbek glebowych. Gleba to fundament plonu – gdy ma wszystko to, co potrzebne, wówczas jest w stanie odwdzięczyć się rolnikowi.

 

Bartłomiej Czekała4 sierpnia 2022, 12:54

Dlaczego pobieranie próbek glebowych – i to co roku – jest tak ważne? O tym rozmawiam w kolejnym odcinku programu „Rolniczy temat”  z Adamem Bauczą z fundacji Terra Nostra. Ekspert podkreśla, że nadal zbyt mało rolników decyduje się na badanie gleby, nawet w podstawowym zakresie. A nawet, ci którzy je pobierają, robią to zbyt rzadko, np. co 4 lata. Jego zdaniem aby mieć pełną wiedzę o zasobności naszej gleby powinniśmy badać ją co roku, o tej samej porze, np. wiosną lub po żniwach i z tych samych miejsc. Wówczas możemy nie tylko sprawdzić zawartość gleby, ale i zmiany jakie w niej nastąpiły na przestrzeni lat.

Podstawowe badania to P,K, Mg i pH w KCL. Ale najlepiej przebadać glebę na 16 mikroskładników i badać ph w wodzie. Ważna jest także pojemność kompleksu sorpcyjnego gleby. Wtedy znajdziemy odpowiedź na pytanie np. dlaczego nasza gleba tak ciężko się uprawia.

Obejrzyj całą rozmowę!
Picture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)