StoryEditor

Dlaczego warto pobierać próbki glebowe? Rolniczy temat, odc. 17

Przygotowanie pola pod nową uprawę to nie tylko rozdrobnienie resztek pożniwnych, wprowadzenie materii organicznej i wymieszanie jej z glebą, ale przede wszystkim ważne jest pobranie próbek glebowych. Gleba to fundament plonu – gdy ma wszystko to, co potrzebne, wówczas jest w stanie odwdzięczyć się rolnikowi.  
04.08.2022., 11:08h

Dlaczego pobieranie próbek glebowych – i to co roku – jest tak ważne? O tym rozmawiam w kolejnym odcinku programu „Rolniczy temat”  z Adamem Bauczą z fundacji Terra Nostra. Ekspert podkreśla, że nadal zbyt mało rolników decyduje się na badanie gleby, nawet w podstawowym zakresie. A nawet, ci którzy je pobierają, robią to zbyt rzadko, np. co 4 lata. Jego zdaniem aby mieć pełną wiedzę o zasobności naszej gleby powinniśmy badać ją co roku, o tej samej porze, np. wiosną lub po żniwach i z tych samych miejsc. Wówczas możemy nie tylko sprawdzić zawartość gleby, ale i zmiany jakie w niej nastąpiły na przestrzeni lat.

Podstawowe badania to P,K, Mg i pH w KCL. Ale najlepiej przebadać glebę na 16 mikroskładników i badać ph w wodzie. Ważna jest także pojemność kompleksu sorpcyjnego gleby. Wtedy znajdziemy odpowiedź na pytanie np. dlaczego nasza gleba tak ciężko się uprawia.

Obejrzyj całą rozmowę!


Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
02. grudzień 2023 14:00