StoryEditor

Ekologiczne zioła prosto z Kujaw

Kiedyś nasze babki zbierały zioła głównie na łąkach otaczających wsie. Teraz coraz więcej konwencjonalnych gospodarstw przestawia się na ich ekologiczną uprawę.
19.09.2019., 15:09h
Coraz większą karierę w Polsce robi żywność ekologiczna. Powodem jest zwiększająca się świadomość konsumentów dotycząca zdrowej żywności. Odwiedziliśmy Bartka Piskorskiego z Kołodziejewa (woj. kujawsko-pomorskie), który z rodzicami prowadzi gospodarstwo ekologiczne. Rodzina Piskorskich zajmuje się uprawą ekologicznych ziół i zbóż. Decyzję o przejściu z rolnictwa konwencjonalnego na ekologiczne podjęli 3 lata temu.

Obecnie gospodarują na 29 ha gruntów, głównie IV klasy. Uprawiają wiesiołka, lnicznik, len, ostropest, czarnuszkę, konopie, żyto i owies. Prowadzenie gospodarstwa ekologicznego wiąże się z większymi kosztami. Uprawa poszczególnych gatunków ziół różni się ilością wysiewu. Norma wysiewu lnu to 60 kg/ha, czarnuszki 15 kg/ha, a konopi nawet 25 kg/ha.

Zbiór trwa od połowy lipca do końca sierpnia. Do ścinania ziół używają pokosówki. Zioła wysychają na słońcu. Do zbioru wykorzystują kombajn zbożowy. Średni plon lnu, ostropestu, konopi i lnianki to 1 t/ha, a wiesiołka 350 kg/ha. Plon czarnuszki to ok. 500 kg/ha. Po zbiorze nasiona są czyszczone za pomocą czyszczalni sitowych i wiatrowych i dalej przechowywane w magazynie. Z zebranych nasion tłoczą olej na zimno.

Zobacz kilka zdjęć z naszego pobytu w gospodarstwie Piskorskich!

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o kosztach związanych z ekologiczną uprawą ziół oraz o tym w jakich warunkach tłoczone jest ekoolej i jakie są jego ceny zajrzyj do październikowego wydania top agrar Polska!





dkd


Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
26. kwiecień 2024 13:16