StoryEditor

#ForumTopAgrar: Ochrona roślin a zmiany klimatu

Zmiany klimatyczne to już nie tylko hipoteza naukowa, ale fakt, który musimy zaakceptować. Niestety, wpływają one na kondycję upraw, a także na wielkość i jakość plonu – podkreślał Paweł Talbierz z firmy Chemirol podczas naszego Forum. 
21.11.2018., 18:11h

Znacząco determinuje to opłacalność prowadzonej działalności. Nie pomaga również chwiejny rynek skupu, zależny w dużym stopniu od trendów światowych. Wymaga się od rolników produkcji płodów rolnych o bardzo wysokiej jakości. Zbiory spełniające wysokie kryteria jakościowe zawsze będą wyceniane najlepiej ze względu na duże zapotrzebowanie na tego typu produkty. Czy rolnicy dysponują do tego odpowiednimi narzędziami?

W dobie zmian, które obserwujemy, coraz większe znaczenie ma właściwe doradztwo oraz monitoring plantacji, połączone ze świadomym zaplanowaniem całej technologii uprawy i jej ochrony, w cyklu jednorocznym, ale również wieloletnim – właściwa uprawa gleby, nawożenie dostosowane do potrzeb pokarmowych konkretnych roślin, właściwy dobór uprawy pod kątem stanowiska czy wybór odpowiedniej odmiany. Elementy te są istotne w procesie planowania przed siewem. Ale dobrze zaplanowany powinien być także cały okres wegetacyjny w kontekście właściwej ochrony – począwszy od terminu zwalczania chwastów, po decyzje związane z liczbą zabiegów grzybobójczych, owadobójczych czy dokarmiania roślin.

Niektóre zabiegi ochrony wymagają działania interwencyjnego, wiele z nich możemy jednak potraktować jako działanie zabezpieczające (prewencyjne). Dobra ochrona roślin jest nierozerwalnie związana z wysoką efektywnością ekonomiczną, czyli zastosowaniem skutecznych produktów, w rozsądnej cenie, pozwalających na wyprodukowanie wysokiego plonu, bardzo dobrej jakości.

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
13. czerwiec 2024 12:39