StoryEditor

Głodne rośliny słabiej zimują

W wielu regionach kraju sezon zamknie się rekordowymi rocznymi sumami opadów atmosferycznych. Z jednej strony to dobrze, bo wody w glebie dla roślin zwykle brakuje, ale co za dużo to niezdrowo. Liczne i obfite deszcze, wielokrotnie przekraczające 20–30 mm w jednorazowym opadzie, tj. 20–30 l wody/m2, są dla roślin niekorzystne.
14.12.2017., 13:12h
Częste i intensywne opady oznaczają przede wszystkim silne wymycie w głąb profilu składników pokarmowych, zwłaszcza N, S, Mg, Ca czy K na słabszych stanowiskach. To niemal kompletny zestaw makroelementów, na uzupełnienie których nie było jesienią możliwości z powodu nadmiernie uwilgotnionych pól. Powoli wegetujące rośliny wyczerpały już ich zapas z dawki przedsiewnej, więc zimę spędzą przegłodzone. Nie sprzyja to niestety ich zimotrwałości, gdyż cecha ta jest pochodną m.in. kondycji fizjologicznej roślin.

Jeżeli nie uda się również wjechać wczesną wiosną na częściowo zamarznięte kwatery, straty pozimowe mogą być trudne do zrekompensowania. A jest się czego obawiać, gdyż opóźnione siewy pszenicy czy pszenżyta nie rozkrzewiły się wystarczająco, więc i obsada pędów kłosonośnych jest zagrożona, a z nią wysokość plonu. Po ruszeniu wegetacji należy więc być przygotowanym nie tylko na wczesne podanie azotu, ale także biopreparatów wspomagających pobieranie składników odżywczych czy ograniczających skutki stresów środowiskowych.

W pierwszej grupie preparatów może to być np. CereaStart umożliwiający roślinom optymal...
Pozostało 38% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. kwiecień 2024 16:46