StoryEditor

GUS twierdzi, że tegoroczne plony zbóż są rekordowe. Gdzie podziała się susza?

Główny Urząd Statystyczny oszacował, że w tym roku zasiano więcej zbóż, a także ich plony są znacznie większe niż w ubiegłym roku. Wyliczenia nieco dziwią, bo susza dała się we znaki w większości województw w Polsce.

Główny Urząd Statystyczny podał przedwynikowe szacunki dla upraw. Według danych powierzchnia uprawy zbóż ogółem w 2022 r. wyniosła około 7,2 mln ha, w tym powierzchnia zasiewów zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi - około 5,9 mln ha, z tego: pszenicy ponad 2,5 mln ha; żyta blisko 0,7 mln ha; jęczmienia ponad 0,6 mln ha; owsa niespełna 0,5 mln ha; pszenżyta ponad 1,2 mln ha; mieszanek zbożowych około 0,4 mln ha. Ponadto GUS oszacował tegoroczne zbiory zbóż. 

Zdaniem specjalistów GUS wyniosą one aż 36 mln ton. To o około (1,4 mln ton) 4 proc. więcej niż rok temu. Fakt ten zadziwia, tym bardziej, że w wielu województwach rolnicy bardzo silnie odczuli skutki suszy. 

 • zboża podstawowe z mieszankami zbożowymi 27,1 mln ton
 • pszenica ozima 12,6 mln ton
 • pszenica jara 0,9 mln ton
 • żyto 2,4 mln ton
 • jęczmień ozimy 1,5 mln ton
 • jęczmień jary 1,3 mln ton
 • owies 1,5 mln ton
 • pszenżyto ozime 5,4 mln ton
 • pszenżyto jare 0,2 mln ton
 • mieszanki zbożowe ozime 0,2 mln ton
 • mieszanki zbożowe jare 1 mln ton
 • rzepak i rzepik ogółem 3,7 mln ton 
Jak podaje GUS plony zbóż ogółem wyniosą ok. 4,99 t/ha, o 0,34 t/ha (o 7%) więcej w porównaniu z ubiegłorocznymi, a plony zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi wyniosą 4,6 t/ha, tj. w stosunku do ubiegłorocznych więcej o 3,4 dt/ha (o 8%).

Tegoroczne plony rzepaku i rzepiku GUS szacuje na ok. 3,4 t/ha. Z kolei zbiory rzepaku i rzepiku mają wynieść ok. 3,7 mln t, czyli o ok. 15% więcej niż rok temu. Wynika to między innymi ze zwiększeniem powierzchni ich uprawy o 8%, dzięki czemu wyniosła około 1,1 mln ha. W porównaniu do tych wyników, w roku 2021 - plon wyniósł 3,2 t/ha, a szacunki mówiły o 3,21 t/ha. Natomiast plony pszenicy ozimej mają być na poziomie 5,45 t/ha, a dla pszenicy jarej 4,27 t/ha (w 2021 roku było to 5,18 i 3,96 t/ha).

Mirosław Marciniak żartuje, że susza odwołana

Szacunki GUS zaskoczyły rolników i ekspertów branżowych.

- Zbiory zbóż podstawowych szacowane są na 27 mln ton, a więc nieznacznie poniżej ubiegłego roku. A to oznacza, że zbiory kukurydzy mają wynieść rekordowe 9 mln ton (+1.5 mln ton r/r). Przedstawiciele GUS najprawdopodobniej nie zauważyli, że w tym roku susza mocno dotknęła uprawy kukurydzy, a plony w regionach, gdzie już rozpoczęto zbiory są średnio o 30% niższe niż przed rokiem.

Rekordowe plony rzepaku ozimego i pszenicy w Lidze Mistrzów Plonowania

W ramach Ligi Mistrzów Plonowania PROCAM największy plon osiągnięto w woj. podkarpackim w uprawie rzepaku ozimego w gospodarstwie Wacława Szozdy. Plon wyniósł 6,421 t/ha i pobił o 0,231 t/ha dotychczasowy Rekord Polski (6,19 t/ha).  Z kolei w Papowie Biskupim, w gospodarstwie Bartosza Wiśniewskiego indywidualny rekord plonowania rzepaku wyniósł 5,48 t/ha. 

W ramach Ligi Mistrzów Plonowania zmierzono również plon pszenicy. Największe osiągnięcia zostały ustanowione na kilku odmianach m.in. nowości jaką jest RGT Ritter oraz odmianach będących w czołówkach plonowania ostatnich lat jak Findus oraz Argument, na którym padł tegoroczny najwyższy wynik – 12,358 t/ha!

Mniej ziemniaków i buraków cukrowych

GUS oszacował, że plony ziemniaków i buraków są sporo niższe niż w ubiegłym roku. 

 • zbiory ziemniaków (łącznie z produkcją w ogrodach przydomowych) szacuje się na ok. 6,1 mln t (czyli ok. 15% mniej niż plonów zeszłorocznych),
 • zbiory buraków cukrowych ocenia się na ok. 13,6 mln t (tj. o ok. 11% mniej od zbiorów uzyskanych w 2021 r.);
 • produkcję warzyw gruntowych ocenia się na blisko 3,9 mln t (tj. o ok. 0,5% więcej w porównaniu z rokiem poprzednim);
 • przewiduje się, że zbiory owoców z drzew wyniosą ponad 4,7 mln t (tj. o 5,5% więcej od produkcji ubiegłorocznej);
 • zbiory owoców z krzewów owocowych i plantacji jagodowych szacuje się na przeszło 0,6 mln t (tj. ok. 5% więcej od zbiorów w 2021 r).

Susza znika

Jak wynika z kolei z najnowszych badań IUNG dzięki ostatnim opadom, susza znika. Nie zmienia to faktu, że ostro dała popalić rolnikom w 14 województwach praktycznie we wszystkich uprawach. A co to oznacza? 
Zgodnie z ustawą suszę oznaczają szkody, które wystąpią w trakcie 60 dni od 21 marca do 30 września w uprawach i na glebach, gdzie bilans wodny spadnie poniżej ustalonej ilości. Ocenia się, że plony wówczas w skali gminy będą niższe o 20%. Tym bardziej szacunki GUS są zaskakująco wysokie, jak na taki obszar suszy, który wystąpił w kraju. 

oprac. dkol/nm-m na podst. GUS
fot. Envato Elements
  Natalia Marciniak
  Autor Artykułu:Natalia Marciniak

  dziennikarka Tygodnika Poradnika Rolniczego specjalizująca się w tematyce społecznej oraz uprawie roślin

  Pozostałe artykuły tego autora
  Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
  Dorota Kolasińska
  Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
  Redaktorka portalu topagrar.pl
  Pozostałe artykuły tego autora
  Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
  POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
  14. kwiecień 2024 00:32