StoryEditor

Instytut Ochrony Roślin świętuje 70 lat istnienia

Wszystko zaczęło się od stonki - tak otworzył oficjalne obchody 70-lecia Instytutu jego obecny dyrektor - prof. Marek Mrówczyński.
02.09.2021., 12:09h
- Europa ma się nie tylko sama wyżywić, ale także wyżywić głodującą część świata - podkreślał podczas obchodów 70-lecia IOR-PIB w Poznaniu były minister rolnictwa, Jan Krzysztof Ardanowski. - Tutaj potrzebne są nowoczesne metody monitorowania szkodników, chorób czy chwastów. W tym miejscu ogromny szacunek dla IOR, który wychodzi naprzeciw rolnikom i wspomaga ich w podejmowaniu decyzji agrotechnicznych - dodał.

70 lat istnienia Instytutu, jego działalności naukowo-badawczej, to kawał czasu, badań, doświadczeń, a także opracowań.
- Cieszę się, ze Instytut odgrywa ogromną rolę w zmniejszaniu chemizacji i wprowadzaniu metod zintegrowanej ochrony roślin i jestem pewien, że nadal będzie to robił - podkreślał Ardanowski.

- Składam na ręce Pana Dyrektora najlepsze życzenia i życzę dalszych sukcesów - dodał były minister rolnictwa. Do tych życzeń dołączyli się licznie zgromadzeni Goście.

W imieniu Wojewody Wielkopolskiego, który objął uroczystość patronatem honorowym, życzenia złożył Zbigniew Król, Z-ca Dyrektora Wydział Infrastruktury i Rolnictwa Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu.

Lekcja historii...


- Pierwszą siedzibą Instytutu był Pałac Czartoryskich w Puławach i tak było do 1956 roku, w którym to siedzibę przeniesiono do Poznania - mówił o historii IOR - PIB dr hab. Roman Kierzek.

- Najbardziej w historii Instytutu odznaczył się prof. Węgorek, który był także najdłużej urzędującym dyrektorem Instytutu, ponieważ jego kadencja trwała 32 lata. Po 32 latach, w 1989 roku, powołano na dyrektora prof. Stefan Pruszyńskiego, który sprawował tę funkcję przez 19 lat - dodał.

Oprócz historii, przedstawiono także plany rozwoju Instytutu Ochrony Roślin.
- Instytut cały czas pracuje nad monitoringiem szkodników, patogenów i chwastów, wprowadza innowacyjne metody identyfikacji agrofagów z wykorzystaniem technik molekularnych, by ułatwić prace m.in. rolnikom - podkreślał dr hab. Kierzek.

- W przyszłości planujemy opracowanie naukowych zasad biologicznych ochrony roślin, prace nad rozwojem inteligentnych systemów wspomagania podejmowania decyzji - przedstawia plany dr hab. Roman Kierzek.

Oprócz Wojewody Wielkopolskiego, również Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a także Ministerstwo Edukacji i Nauki objęło uroczystość patronatem honorowym.

Redakcja top agrar Polska objęła to wydarzenie patronatem medialnym.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. kwiecień 2024 14:17