Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

Izby rolnicze apelują o wsparcie rolników poszkodowanych, m.in. przez suszę

05.07.2018

Drukuj

Izby rolnicze apelują o wsparcie rolników poszkodowanych, m.in. przez suszę

Artykuł dostępny

Głęboka susza rolnicza, której negatywny wpływ na wegetację roślin jest w Wielkopolsce od kilku tygodni wyraźny, została stwierdzona we wszystkich gminach województwa. Klęska ta, jak nigdy dotąd, w niektórych rejonach występuje nawet na najmocniejszych glebach, zaliczanych przez system monitoringu suszy rolniczej do kategorii IV (gleby ciężkie).

Z powodu suszy poważnie zagrożone są plony wszystkich upraw, a w szczególności zbóż jarych i ozimych, trwałych użytków zielonych, krzewów owocowych, truskawek, warzyw gruntowych (m.in. grochu zielonego, kukurydzy cukrowej, pomidorów) i upraw sadowniczych. W nowopowstałych sadach wiele drzewek nie przetrwało długiego okresu bez deszczu. Negatywne skutki braku opadów, który występuje od samego początku sezonu wegetacyjnego, potęgowany jest przez rekordowo wysokie temperatury powietrza i silne nasłonecznienie. W tej sytuacji gwałtownie zakończyło się plonowanie wielu sezonowych gatunków, np. szparagów, truskawki, czy czereśni. Susza stwarza także poważne problemy także dla rybactwa śródlądowego.

r e k l a m aWIR stwierdza, że bez dodatkowej i pilnej pomocy ze strony rządu byt wielu gospodarstw rolnych będzie zagrożony. Odpowiednio wczesne ogłoszenie programu wsparcia, w obliczu pogłębiającej się klęski, jest szczególnie ważne dla umożliwienia oszacowania zakresu i wysokości szkód przed zakończeniem zbioru roślin przez powołane przez wojewodę gminne zespoły komisji. Czasu jest mało i jeżeli warunki pogodowe z ograniczoną ilością opadów oraz wysokimi temperaturami się utrzymają, to nastąpi przyspieszenie żniw o trzy tygodnie w stosunku do roku ubiegłego.

WIR apeluje także, by pomoc rządu nie ominęła tych rolników, którzy zostali poszkodowani na skutek wystąpienia innych zjawisk atmosferycznych o charakterze klęski, tj. gradu, huraganu czy deszczu nawalnego. Każda bowiem klęska, która skutkuje zniszczeniem plonu lub jego poważnym obniżeniem jest dla poszkodowanego tragedią wymagającą wsparcia.
Źródło: WIR
[bie]

Polecany artykuł

Nowe rejestracje zbóż ozimych

Polecane dla Ciebie:

article icon

Rynek świń: Fakty są bezlitosne

Czytaj

Zobacz wideo

Susza rolnicza w Polsce!

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii