StoryEditor

Klimat zmienia nam ochronę roślin

Nie ma co dyskutować. Zmiany klimatu są faktem i mają miejsce tu i teraz. Trzeba dopasować do nich ochronę roślin, bo pojawiają się nowe zagrożenia.
19.02.2020., 13:02h
– Zmiany klimatu są ogromnym zagrożeniem. Podnoszenie się poziomu wód powoduje zalewanie ziem uprawnych oraz nagłe powodzie. Obserwujemy też przesuwanie się stref klimatycznych w kierunku biegunów nawet o 300 km na każdy 1oC ocieplenia – mówił podczas Sesji Naukowej IOR prof. Bogdan Chojnicki z UP w Poznaniu. Nasilenie ekstremalnych zjawisk meteorologicznych – powodzie, długotrwałe susze, silne wiatry to spadki plonów nawet o 30% w średnich szerokościach geograficznych.
W Polsce może wzrosnąć zagrożenie erozją wodną na 30% powierzchni kraju oraz wietrzną na 28% powierzchni. W Polsce zmiana klimatu nie zmieni plonowania buraków cukrowych, może spowodować spadek plonowania pszenicy ozimej, ziemniaków i żyta; ale może także wpłynąć na wzrost plonów kukurydzy czy soi.
– Jeśli nie podejmiemy działań adaptacyjnych, może nas czekać w kraju spadek produkcji rolniczej o 5–25% – przestrzegał prof. Chojnicki.
Globalnie natomiast dalsza emisja CO2 do atmosfery po przekroczeniu temperatury o 1,8oC to m.in. zahamowanie produkcji ryżu, wzrost, a potem spadek produkcji soi i kukurydzy, ale też wzrost plonów pszenicy.

Choroby będą hulać!

O...
Pozostało 72% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
13. kwiecień 2024 21:58