Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Redukcja stosowania środków ochrony roślin aż o 80 proc.? Kolejne absurdy z Brukseli uderzą w rolnictwo

Obrazek

80% redukcji w stosowaniu środków ochrony roślin to pomysł, który padł w Komisji Środowiska Parlamentu Europejskiego. Autorzy propozycji nie chcą jednak udzielić odpowiedzi, jak takie działanie wpłynęłoby na rolnictwo, ponieważ jak twierdzą, utrudnia to pracę nad reformą.

wk23 lutego 2023, 12:50
Jak podaje Copa-Cogeca, poseł sprawozdawca Komisji ENVI Parlamentu Europejskiego (Komisja Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności), zaproponował, żeby ograniczyć stosowanie „bardziej niebezpiecznych środków ochrony roślin” o ponad 80%, w stosunku do ich zużycia w latach od roku 2018 do 2020, w ramach dyrektywy w sprawie zrównoważonego stosowania pestycydów (SUR). Ta propozycja jest jeszcze bardziej radykalna niż ta wystosowana przez Komisje Europejską, która chce zredukować zużycie środków o 50%.

Bezpodstawna redukcja pestycydów o 80% bez żadnego poparcia naukowego

Ocena ryzyka substancji czynnych stosowanych w środkach ochrony roślin, jak przypomina Copa-Cogeca, powinna być oparta o podstawy naukowe, również w przypadku bardziej niebezpiecznych substancji. Zaproponowany przez Komisję ENVI cel, redukcji o 80%, nie jest potwierdzony przez żadną ocenę skutków, a także nie zawiera szczegółów agronomicznych dotyczących takiego podejścia.

– Już 50% cel redukcji nie był już solidnie poparty dowodami naukowymi. Jeszcze trudniej jest więc nam zrozumieć, w jaki sposób redukcja o 80% mógłby być uzasadniony – skomentował Marian Sikora z FBZPR.

Czytaj także: Nie dla redukcji stosowania środków ochrony roślin. Polska grozi wetem

Sprawozdawca Komisji ENVI, poproszony o ocenę wpływu, jaki jego propozycja wywrze na rolnictwo, odpowiedział, że jest to... utrudnienie prac nad dyrektywą.

Jakie konsekwencje niesie za sobą redukcja środków ochrony roślin?

Skupiona w Copa-Cogeca organizacje rolnicze zaznaczają, że plany o 50% redukcji stosowania środków ochrony roślin niosą za sobą:
  • znaczne ograniczenie produkcji roślinnej,
  • dodatkowe koszty dla konsumentów wykraczające poza inflację odczuwaną obecnie w niektórych krajach
  • oraz efekt masowej ucieczki emisji do krajów trzecich, które przejmą produkcję wygaszoną w Unii Europejskiej.


Wsparcie finansowe i polityczne, dla kontynuowania transformacji rolnictwa

Przez ostatnią dekadę europejscy rolnicy i spółdzielnie byli zaangażowani w stosowanie rozwiązań alternatywnych dla syntetycznych środków ochrony roślin. Jednak potrzeba czasu, a także nowych narzędzi i przede wszystkim wsparcia finansowego oraz politycznego, aby ta transformacja była kontynuowana.

Zobacz także: Jak zmieni się polskie rolnictwo? Debata „Zielona transformacja rolnictwa”

- Podzielamy ogólne cele przedstawione w komunikacie w sprawie Zielonego Ładu i strategii „Od pola do stołu”, ale ostrzegamy, że uproszczone polityczne podejście oparte na celach redukcyjnych będzie najbardziej szkodliwym i najmniej skutecznym rozwiązaniem dla rolnictwa w UE – czytamy w komunikacie Copa-Cogeca.

wkWażne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)