StoryEditor

Mikroorganizmy budują żyzność gleby

Poza agrotechnicznymi staraniami rolnika, o żyzność gleby dba także wiele mikroorganizmów glebowych. O ich roli i znaczeniu w tym zadaniu rozmawiano podczas konferencji zorganizowanej 2.06 w miejscowości Dziennice (woj. kujawsko-pomorskie) przez firmy Elvita, Generiks i Microbiotix.
06.06.2022., 11:06h
Na spotkaniu firma Elvita przedstawiła swoje nowe rozwiązanie Radipak, składające się z trzech produktów: Elvita Humus L, Elvita Promes i Elvita Start. Kompozycja przeznaczona jest głównie dla producentów warzyw i plantatorów truskawek. Zdaniem przedstawicieli firmy powoduje intensywny rozwój systemu korzeniowego, zwiększa odporność roślin na patogeny oraz ułatwia adaptacje rozsad podczas sadzenia. Elvita Humus L to produkt organiczny, zawierający kwasy humusowe i fulwowe. Poprawia on rozwój flory bakteryjnej w strefie korzeni i zwiększa pobieranie składników pokarmowych z gleby. Elvita dostarcza roślinom substancje hormonopodobne, intensyfikujące wzrost i rozwój rozsad oraz sprzyjają poprawnemu kształtowaniu się ich pokroju. Z kolei Elvita Start to płynny nawóz mineralny, zawierający aktywny fosfor, który wspomaga rozwój korzeni i adaptację rozsad. Jego rolą, wg dystrybutora, jest przyspieszenie startu wiosennego, prawidłowe ukorzenianie się oraz dynamiczny przyrost masy roślin.
Firma dostarcza także na rynek, m.in. preparat mikrobiologiczny Elbio Terra Ivo, zawierający żywe mikroorganizmy, tj. kultury bakterii oraz drożdże, których zadaniem jest przyspieszenie rozkładu materii organicznej, co przyspiesza także dostęp do uwolnionych składników pokarmowych. Produkt sprzyja także tworzeniu się próchnicy glebowej i ogranicza występowanie patogenów zimujących na resztkach organicznych.

Firma Generiks
, dostarczająca na rynek nawozy, adiuwanty i ś.o.r. zaprezentowała natomiast jeden ze swoich nowych produktów Humi Brown Gold, przeznaczony do stosowania zarówno w uprawach warzyw, jak i rolniczych. To organiczny nawóz w formie zawiesiny, który (masowo) zawiera 0,2% N 0,5% K2O, 65% kwasów humusowych, 15% kwasów fulwowych oraz 50% substancji organicznej w s.m. Stosuje się go w trzech zabiegach w dawkach po 20 l/ha, jako opryskiwanie doglebowe. Zdaniem producenta, nawóz wiąże i magazynuje w glebie większe ilości wody i składników pokarmowych, zmniejsza zasolenie gleby, poprawia strukturę i właściwości gleb, stabilizuje ich odczyn, jest dobrym siedliskiem dla mikroorganizmów glebowych, wiąże i unieruchamia metale ciężkie oraz pozostałości pestycydów w glebie.
Nowością firmy Microbiotix jest natomiast preparat bakteryjny w formie koncentratu Prevent. Można go stosować w rolnictwie konwencjonalnym i ekologicznym, nie ma tzw. okresu karencji. Według przedstawicieli firmy, profilaktyczny charakter produktu oraz szybkie namnażanie się mikroorganizmów i zajmowanie miejsca w roślinie sprawia, że patogeny maja ograniczoną możliwość infekcji i rozwoju. Drugą nowością firmy jest preparat bakteryjny Complex. Może być stosowany jako szczepionka glebowa lub w zabiegu dolistnym. Jak deklaruję producent, środek pozwala na ograniczenie nawożenia azotowego i fosforowego, poprawia stosunki powietrzno-wodne w glebie, zmniejsza presją patogenów, co przekłada się na uzyskiwanie wyższych i lepszych jakościowo plonów. Może być on stosowany w zespole uprawek przedsiewnych, zarówno wiosennych, jak i jesiennych, przed talerzowaniem poplonów w uprawie bezorkowej lub przed orką zimową.
[bie]
Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
14. czerwiec 2024 18:25