Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Neonikotynoidy: będą zmiany w przepisach od 2023 r.!

Obrazek

Rolnicy europejscy cierpią na nadpodaży rynkowej wielu produktów rolnych pochodzących z importu, gdzie zasady produkcji i norm są inne niż na unijnym rynku. Stale znikają skuteczne substancje aktywne, które są wykorzystywane w innych krajach. Trudno wówczas o równą konkurencję i zasady. Teraz może się to zmienić w przypadku neonikotynoidów. 

Dorota Kolasińska1 października 2022, 13:35

Oprócz tego, że stale wprowadzane zakazy stosowania różnych substancji aktywnych, rolników doprowadzają do szału, to dodatkowo na rynek nadal trafiają produkty z rynków zewnętrznych, gdzie preparaty te można stosować, co jest niezgodne z zasadami równej konkurencji. Często dzięki nim, rolnicy z państw, gdzie substancje można wykorzystać w uprawie, mają niższe koszty wyprodukowania, wyższe plony i niższe straty wywołane chorobą czy szkodnikiem. A tymczasem na europejskim rynku czasami brakuje skutecznych alternatyw.

 Z tym problemem stykamy się bardzo często – normy unijne nie równają się normom rynków zewnętrznych, a produkty mimo wszystko na rynku są obecne. Na szczęście, chociaż w stosunku do neonikotynoidów ten proceder będzie ukrócony. Otóż Komisja Europejska podjęła decyzję, że na unijny rynek nie mogą trafiać produkty, w których wykryte będą nawet śladowe ilości neonikotynoidów.

Zero klotianidyny i tiametoksamu

W UE żywność, pasze krajowe i importowane nie mogą zawierać żadnych mierzalnych pozostałości pestycydów - klotianidyny i tiametoksamu, które należą do grupy neonikotynoidów.

Komisarz UE ds. zdrowia Stella Kyriakides powiedziała, że w UE zostały już wycofane ze względu na ich negatywny wpływ na owady zapylające. Po wejściu w życie uzgodnionych zasad, co do których zgodni są unijni politycy, importowane produkty nie będą już mogły zawierać pozostałości tych dwóch neonikotynoidów.

Przepisy mają zostać przyjęte na początku przyszłego roku i po okresie przejściowym będą miały zastosowanie zarówno do żywności, jak i paszy produkowanej w Europie i importowanej.

Zakaz stosowania neonikotynoidów wprowadzono w 2018 r. w UE. Jednak w sytuacjach kryzysowych zarówno Francja i Polska, udzielały rolnikom zezwoleń na stosowanie insektycydów w niektórych uprawach. Nie wiadomo, czy ta zasada będzie utrzymana.

Rada państw członkowskich UE i Parlament Europejski mają teraz dwa miesiące na reakcję. Jeśli obie instytucje nie wyrażą sprzeciwu, rozporządzenie zostanie przyjęte na początku 2023 r.

Oprac. dkol na podst. topagrar.com

Fot. Jacek DaleszyńskiPicture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)