StoryEditor

Polsko-ukraiński „olejociąg” – czy 2 mln ton oleju rocznie popłynie nad Bałtyk?

Na początku września Polska i Ukraina podpisały wspólne memorandum, które potwierdza gotowość Ukrainy i Polski do zaangażowania się w budowę rurociągu do transportu oleju roślinnego z Ukrainy nad Bałtyk. Czy projekt „olejociągu” będzie udany, i czy w ogóle jest możliwa jego realizacja?
26.09.2022., 14:09h

Ukraińcy zmieniają profil produkcji – zboża na oleiste

Ukraińskie rolnictwo się zmienia – wiele gospodarstw przestawia się na produkcję roślin oleistych i przemysł oleisty jako alternatywę dla zbóż, ze względu na niejasną przyszłość funkcjonowania „korytarza zbożowego” na Morzu Czarnym.

Oprócz tego reorientacja ukraińskiego rolnictwa wynika z kosztów produkcji zablokowany swobodny eksport drogą morską, ceny paliw oraz nawozów powodują, że uprawa zbóż w Ukrainie się nie opłaca. Jak twierdzi analityczka UCAB Svitlana Lytvyn, obecna cena sprzedaży zboża jest bardzo niska, ledwo pokrywając koszty produkcji, a ceny oleju na odwrót – rosną.

W reorientacji ukraińskiego rolnictwa aktywnie uczestniczy Polska.

Polsko-ukraińskie memorandum olejowe

W związku z reorientacją pracy rolników, rząd ukraiński zobowiązał się do zwiększenia eksportu przetworzonych roślin oleistych i 6 września podpisał z rządem polskim porozumienie o budowie unikalnego rurociągu do transportu ukraińskiego oleju roślinnego. Należy podkreślić, że ten rurociąg będzie pierwszym w swoim rodzaju na całym świecie. 

Na razie, jak zaznaczył wice...

Pozostało 86% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Maria Khamiuk
Autor Artykułu:Maria Khamiukdziennikarz, współpracownik PWR Online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. czerwiec 2024 01:29