StoryEditor

Od jakich prac polowych na wiosnę zaczynają rolnicy? Jakie zabiegi planują? [FILM]

Powrót zimy przerwał marcowe prace polowe. W ostatnich tygodniach rolnicy wyjeżdżali na pola zasilać rzepak nawozami azotowymi z rana, kiedy gleba była twarda po nocnych przymrozkach. Potem deszcze wstrzymały wykonywane zabiegów. Teraz rolnicy przygotowują się do siewów.  
13.03.2023., 10:03h
Warunki powinny sprzyjać, bo w lutym i na początku marca było sporo opadów. W wielu rejonach z powodu deszczy i roztopów na polach nie udało się posiać zaplanowanych ozimin jesienią ani wykonać orki po późnych zbiorach.

Wysoki poziom opadów

— Ta zima była wyjątkowo mokra. W styczniu i lutym spadło sporo deszczu, ciepła i morka, dawno nie było takiej sytuacji. Bardzo wysoki poziom opadów w porównaniu z poprzednimi latami. Mam nadzieję, ze zasoby wodne zostaną polepszone i gleba będzie posiadała na początek wiosny wody, wystarczającej na następny okres wegetacji — Bartłomiej Karamon z gospodarstwa rolnego w Brynicy.

Kukurydza i słonecznik - jak przygotować pole

Bartłomiej przygotowuje się również do kwietniowego siewu kukurydzy, a także słonecznika. Jak mówił, słonecznik będzie uprawiał już drugi rok. W poprzednim sezonie zainteresowanie było ogromne, cena nie tak wysoka, jak dwa lata temu. W 2022 uzyskali cenę powyżej dwóch tysięcy za tonę, przy wydajności 2,5 t słonecznika z hektara.

Zobacz także: Skracanie zbóż jarych - jak zaplanować ten zabieg?
Od jakich prac zaczęli rolnicy, jakie opryski na pszenice późno sianą? Zobacz, jak planują swoją prace rolnicy w naszym filmie!

dr Mariusz Drożdż

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. luty 2024 13:47