StoryEditor

Gnojowica bez strat - jak wykorzystać ją w racjonalny sposób dla runi i zwierząt?

Rozlewanie gnojowicy na użytkach zielonych nie jest koniecznością, jednak racjonalnym wykorzystaniem składników pokarmowych z nawozu pozyskanego w gospodarstwie. Ważne, aby wykorzystać ją w sposób racjonalny – dla runi i zwierząt.
13.03.2023., 08:03h
Przy szalejących cenach nawozów mineralnych, nawozy naturalne, zarówno stałe, jak i płynne, są bezcennym źródłem składników pokarmowych. Przekonaliśmy się o tym szczególnie w ostatnim czasie. W wielu krajach europejskich, m.in. w Niemczech, w celu ograniczenia emisji amoniaku od 2025 roku na użytkach zielonych będzie obowiązywało pasowe stosowanie gnojowicy. Wynika to z faktu, że powierzchniowe rozbryzgowe stosowanie np. gnojowicy powoduje znaczne straty amoniaku. Ten zaś jest niepożądanym gazem w atmosferze, który ma negatywny wpływ na środowisko i zdrowie. Posługując się dalej przykładem Niemiec, w których około 95 % emisji amoniaku pochodzi z rolnictwa, zdecydowano o szeroko zakrojonych działaniach w tym sektorze. Zasadniczym krokiem jest redukcja emisji amoniaku przy aplikacji płynnych nawozów naturalnych, takich jak m.in. gnojowica. Warunki ich stosowania określają szczegółowo przepisy ustawy nawozowej.

Bez strat amoniaku - jakie metody?

Technika węży wleczonych i płóz oraz metoda aplikacji wgłębnej bezpośrednio do gleby są uznawane za metody ograniczające emisję amoniaku. Z danych przedstawionych przez Bawarskie Państwowe Cen...
Pozostało 85% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. maj 2024 10:13