StoryEditor

Agata zamiast zostać dentystką wolała pomagać rolnikom w ochronie roślin

W rolnictwie jest coraz więcej kobiet, które z pasją poświęcają się produkcji roślinnej. Przykładem jest Agata, bohaterka tego reportażu, która specjalizuje się w uprawie i ochronie roślin, a w przyszłości widzi siebie w doświadczalnictwie, testującą ś.o.r.
06.03.2023., 12:03h

Ukończyłam dwustopniowe studia na kierunku rolnictwo Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Inżynierkę zakończyłam ze specjalizacją produkcja rolnicza, a studia magisterskie ze specjalizacją zarządzanie produkcją – mówi Agata Kowalewska, świeżo upieczona zeszłoroczna absolwentka. Bardzo chciała zakończyć studia na ochronie roślin, ale ze względu na zbyt małą liczbę osób, nie utworzono tej specjalizacji. Nie poddała się jednak i wraz ze swoją promotorką, prof. Martą Damszel wymyśliły temat łączący dość mocno ekonomiczną specjalizację ze studiów magisterskich z ochroniarskimi zainteresowaniami Agaty.

Pochodzę z gospodarstwa

Agata dorastała w gospodarstwie z produkcją zwierzęcą i roślinną, całe zatem życie miała do czynienia z praktyką. Nigdy też nie unikała żadnej z prac, choć podkreśla, że najbardziej interesowała ją kwestia samej uprawy i ochrony roślin. Dlatego też razem z bratem Mateuszem bardzo często bywała na polach, by doglądać roślin na każdym etapie ich rozwoju. Na tym jednak nie koniec, bo razem zastanawiają się nad strategią ochrony roślin i rozwoju gospodarstwa. Jak sama podkreśla, co dwie głowy to n...

Pozostało 82% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
05. grudzień 2023 12:47