Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Od jakich prac polowych na wiosnę zaczynają rolnicy? Jakie zabiegi planują? [FILM]

Powrót zimy przerwał marcowe prace polowe. W ostatnich tygodniach rolnicy wyjeżdżali na pola zasilać rzepak nawozami azotowymi z rana, kiedy gleba była twarda po nocnych przymrozkach. Potem deszcze wstrzymały wykonywane zabiegów. Teraz rolnicy przygotowują się do siewów.

 

13 marca 2023, 13:06

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Planowane zabiegi na wiosnę.
  • Wiosenne nawożenie.
  • Zabiegi herbicydowe.
  • Przygotowanie pola pod kukurydze.
  • Przygotowanie pola pod uprawę słonecznika. 
  • Jaki jest stan wody na polach.
Warunki powinny sprzyjać, bo w lutym i na początku marca było sporo opadów. W wielu rejonach z powodu deszczy i roztopów na polach nie udało się posiać zaplanowanych ozimin jesienią ani wykonać orki po późnych zbiorach.

Wysoki poziom opadów

— Ta zima była wyjątkowo mokra. W styczniu i lutym spadło sporo deszczu, ciepła i morka, dawno nie było takiej sytuacji. Bardzo wysoki poziom opadów w porównaniu z poprzednimi latami. Mam nadzieję, ze zasoby wodne zostaną polepszone i gleba będzie posiadała na początek wiosny wody, wystarczającej na następny okres wegetacji — Bartłomiej Karamon z gospodarstwa rolnego w Brynicy.

Kukurydza i słonecznik - jak przygotować pole

Bartłomiej przygotowuje się również do kwietniowego siewu kukurydzy, a także słonecznika. Jak mówił, słonecznik będzie uprawiał już drugi rok. W poprzednim sezonie zainteresowanie było ogromne, cena nie tak wysoka, jak dwa lata temu. W 2022 uzyskali cenę powyżej dwóch tysięcy za tonę, przy wydajności 2,5 t słonecznika z hektara.

Zobacz także: Skracanie zbóż jarych - jak zaplanować ten zabieg?
Od jakich prac zaczęli rolnicy, jakie opryski na pszenice późno sianą? Zobacz, jak planują swoją prace rolnicy w naszym filmie!

dr Mariusz DrożdżWażne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)