StoryEditor

Okrywa śnieżna w całym kraju

Mamy porę przedzimia. Na kraj nadciągają coraz chłodniejsze fronty pogodowe. Na szczęście przyniosły one w ostatnich dniach m.in. opady śniegu, które chronią oziminy przed skutkami silnego mrozu i wiatru.
10.12.2021., 12:12h
Koniec pierwszej dekady grudnia okazał się pogodowo dość łaskawy dla zasiewów ozimych, gdyż w całym kraju występuje okrywa śnieżna. Wbrew oczekiwaniom, grubsza jest w zachodniej części kraju, a cieńsza na wschodniej połowie. Według najświeższych danych serwisu meteomodel.pl, bo z dzisiejszego poranka (10.12; godz. 6.oo), najwięcej śniegu występuje aktualnie w woj. pomorskim (z maksymalną warstwą 8–10 cm w rejonie Szczecinka), opolskim, śląskim i łódzkim oraz na południowym zachodzie i wschodzie woj. wielkopolskiego. We wschodniej połowie Polski grubość okrywy śnieżnej jest oszacowana na 2–4 cm (6–8 cm; patrz mapa).
To dla ozimin dość dobra sytuacja, gdyż hartowanie roślin nie przebiegało zgodnie z przyjętymi kryteriami, przerywane było okresowym ociepleniem, a zakres temperatur minusowych, zwłaszcza w drugiej fazie hartowania nie osiągnął wcześniej wymaganego poziomu, ok. kilkunastu stopni poniżej zera. Zatem okrywa śnieżna pozwoli przetrzymać oziminom silniejsze mrozy, a proces hartowania będzie kontynuowany w bezpieczniejszych dla roślin warunkach.
[bie]
Pozostało 10% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
01. marzec 2024 04:36