StoryEditor

Perfekcyjny zabieg pestycydowy dzięki pomiarom pogody

Kombajn, agregat uprawowy, czy opryskiwacz nie wystarczą już do prawidłowego prowadzenia gospodarstwa. Obecnie pełnowartościowym narzędziem rolnika staje się także… stacja pogodowa.
16.12.2021., 12:12h
– Dzięki informacjom ze stacji pogodowej poprawiam skuteczność zabiegów i ograniczam nakłady na ochronę. To była główna motywacja wprowadzenia tego rozwiązania na pola – mówi Rafał Wawrzyński, rolnik z Dziarnowa. W jego rejonie od wielu sezonów uprawy narażone są na skutki suszy. W obniżeniach terenu występują także często zastoiska mrozu, wody, mgły, czy rosy. Ponadto, coraz droższe środki, zwłaszcza nawozy, czy pestycydy, rzutują mocno na opłacalność produkcji. Z tego powodu m.in. zabiegi ochrony roślin powinny osiągać maksymalną skuteczność. Dużym wsparciem są wówczas dane, których dostarczają zamontowane obecnie na jego polach dwie stacje meteorologiczne.

– Mam je od ponad roku, działają z dobrym skutkiem, dlatego sądzę, że już w przyszłym sezonie spłaci mi się ta inwestycja – dodaje gospodarz. Pomysł zbudowania własnej stacji pogodowej powstał w 2019 r., a w programowaniu urządzenia wspierał go brat Adam, z wykształcenia programista-informatyk.

ZYSKAJ MONITORING TWOICH UPRAW DZIĘKI AGRARPOGODZIE!

Ważna kondycja roślin

Na efektywności ochrony duży wpływ ma kondycja fizjologiczna roślin w momencie zabiegu i najbliższych godzinach po nim. Z tego powodu Wawrzyński zdecydował o monitorowaniu tylko wybranych parametrów pogodowych i stanu upraw, jego zdaniem, najbardziej przydatnych dla skutecznego działania stosowanych w gospodarstwie środków ochrony roślin…

Cały reportaż, w tym elementy pomiaru pogody, sposób odczytywania danych, zasady dostępności do serwera, czy koszty budowy urządzenia, znajdziesz w nowym wydaniu miesięcznika „top agrar Polska” 1/2022. Polecam ten materiał, zwłaszcza właścicielom gospodarstw borykającym się z coraz trudniejszymi warunkami pogodowymi podczas zabiegów ochrony upraw.
[bie]

Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
06. grudzień 2023 19:17