StoryEditor

Pierwsza dekada listopada nie poskąpiła opadów

W tym roku to dość rzadki przypadek. Od 2 do 9 listopada obfite deszcze wystąpiły na północnym zachodzie kraju.
10.11.2021., 15:11h
W mijającym sezonie, monitoring suszy rolniczej wskazywał zwykle dość znaczne opady na większości obszaru Polski, a skrajną suszę w woj. zachodniopomorskim i pomorskim. Tym razem, pierwsza dekada listopada nie skąpiła opadów, zwłaszcza na obszarze o głębokim ich deficycie. W czwartek, 4. listopada w Świnoujściu spadło 50,4 mm (50,4 l/m2), na innej stacji opadowej na wyspie Wolin – 49,0 mm, w Kołobrzegu 37,9 mm, w Szczecinie – 35,8 mm, a w Trzcińsku-Zdrój aż 58,9 mm, z kolei w Karżniczce, 7 listopada zmierzono opad wielkości 48,9 mm (patrz mapa).
Ten spóźniony wyrównany rachunek opadowy sprawia, że większość zasiewów ozimych w kraju prezentuje się dobrze, rośliny są w dobrej kondycji fizjologicznej, chociaż lokalnie uprawy mogą być osłabione żerowaniem mszyc. W zbożach, głównie w jęczmieniu ozimym i pszenicy obserwuje się ponadto infekcje sprawcy mączniaka prawdziwego i rdzy brunatnej. Na roślinach rzepaku występują natomiast objawy czerni krzyżowych, suchej zgnilizny kapustnych oraz mączniaka prawdziwego.
[bie]
Pozostało 10% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. czerwiec 2024 14:43