StoryEditor

Pogodowy rollercoaster - jak duże zmiany temperatur wypłyną na uprawy?

W ciągu ostatnich 2 tygodni na termometrach w wielu regionach Polski temperatury wahały się od -17 i-20 do +17 i +20 st. C! Są nadal takie obszary w kraju, gdzie jeszcze leży śnieg, chociaż temperatury są już bliższe zero stopni. Co taka huśtawka temperaturowa oznacza dla zbóż ozimych i rzepaków?
28.02.2021., 10:02h
Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w tym tygodniu w Jeleniej Górze padł rekord stacji synoptycznych dla lutego, gdzie temperatura wzrosła do 21,2 st. C. Z kolei na stacji telemetrycznej Pszenno zabrakło 0,1 st. C do wyrównania rekordu 21,4 st. C z Makowa Podhalańskiego. Tymczasem jeszcze kilka dni wcześniej w dużej części Polski panował mróz - od -20 st. C po ok. -16 st. w północno-wschodniej części Polski. Jak twierdzą synoptycy IMiGW, różnica w ciągu tygodnia wynosząca ponad 30 st. C to wyjątkowe zjawisko, które zdarza się maksymalnie raz na kilkanaście lat.

Ta wiosna jest zdecydowanie inna od tych, do których mogliśmy się przyzwyczaić w ostatnich latach. Jeszcze rok temu wegetacja ruszyła w lutym i dlatego rolnicy mocno apelowali do ministra rolnictwa o zgodę na wcześniejszy wyjazd w pole z pierwszą dawką nawozów azotowych. Tej wiosny powinno być odwrotnie - wyjazd w pole od 1 marca z nawozami azotowymi sprawi, że to azot będzie czekał na rośliny, a nie odwrotnie.

Nie wiemy jeszcze jak te wahania temperatur wpłyną na wegetację roślin. Zarówno w procesie wchodzenia wegetacji w okres zimowy, jak i w okres wiosenny ważne jest odpowiednie zahartowywanie i rozhartowywanie roślin. Oznacza to, że optymalna dla przebiegu wegetacji i ograniczanie uszkodzeń w roślinach jest stopniowy spadek temperatur dobowych i stopniowy ich wzrost. Wahania od -15 do +15 st. C. w ciągu tygodnia czy nawet dwóch nie służą dobrze tym procesom.

Jest jeszcze jeden ważny aspekt tegorocznej wiosny. Ostatni tydzień lutego przyniósł nam duży wzrost temperatur, większe nasłonecznienie i powie wiosny, ale na horyzoncie w pierwszej połowie marca są widoczne kolejne spadki temperatur i przymrozki. Możliwe są także opady śniegu. Istnieje więc ryzyko, że pobudzone do wzrostu rośliny zostaną przyhamowane przez ujemne temperatury, które mogą wpłynąć niekorzystnie na przebieg wegetacji.

Miejmy jednak nadzieje, że taki scenariusz się nie spełni i wegetacja roślin będzie przebiegała pomyślnie dla rolników. Jednak już teraz warto pomyśleć o zabezpieczeniu się w preparaty do ochrony roślin przed chorobami i szkodnikami. Wiosenny start wegetacji powoduje także pojawienie się na plantacjach agrofagów.
Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. kwiecień 2024 14:24