StoryEditor

Producenci zapewniają, że mają pełne magazyny. Czy to ich zmusi do obniżenia cen nawozów?

Na rynku nawozów zarysowuje się pewna analogia do krajowego rynku paliwowego z przełomu roku. Choć ceny najważniejszych surowców poszły w dół, ceny nawozów nie spadają. Gaz jest nienaturalnie tani, ale obecne ceny mogą niebawem pójść do góry. Według ekspertów na obniżki cen nawozów nie mamy co liczyć. Ile kosztuje mocznik, Korn-Kali, a ile sól potasowa?
31.01.2023., 09:01h

Jednak analogia do rynku paliwowego, który w detalu z nowym rokiem cen nie podniósł o stawkę związaną z podatkiem od towarów i usług, jest nie do końca uzasadniona. W nawozach od nowego roku także powrócił podatek VAT, ale ceny detaliczne większości nawozów w krajowych punktach sprzedaży automatycznie o jego równowartość wzrosły.

Gaz jest nienaturalnie tani - obecne ceny mogą niebawem pójść do góry

Na rynkach światowych gaz spektakularnie tanieje, bo 17 stycznia 2023 r. w holenderskim hubie TTF ceny gazu ziemnego wynosiły 51,7 €/MWh, a w ostatnich dniach wahają się w przedziale 52–58 €/MWh. Aktualne ceny są o 31% niższe od notowań sprzed wybuchu wojny i aż o 81% niższe od sierpniowych pików notowań, pomimo tego nawozy nie tanieją. Analitycy uważają, że gaz jest nienaturalnie tani i obecne ceny mogą niebawem podejść do góry.

Szwajcarski bank UBS w najnowszej analizie obniżył o 50% wcześniejszą tegoroczną prognozę cen gazu w Europie. Według ekspertów banku średnioroczna cena gazu w hubie TTF w 2023 roku wyniesie 80 €/MWh, a w ubiegłorocznych ekspertyzach UBS prognozował na cały 2023 r. średnią cenę na poziomie 160 ...

Pozostało 85% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. czerwiec 2024 15:57