StoryEditor

Co z niewykorzystaną kwotą na dopłaty do nawozów? Import zmusi producentów do obniżenia cen?

Wielkimi krokami zbliża się moment wiosennej aplikacji nawozów. W związku z czym rośnie zainteresowanie nimi ze strony rolników. Ceny nawozów na razie nieznacznie spadają, ale niewykluczone, że spadną jeszcze bardziej ze względu na taniejący gaz. Póki co Krajowa Grupa Spożywcza i Agrochem Puławy nie mają najlepszej oferty  cenowej na rynku. Sprawdź aktualne ceny nawozów!

Taniej niż w Krajowej Grupie Spożywczej

U jednego z dystrybutorów z województwa warmińsko-mazurskiego nawóz Pulan makro oferowano za cenę 3564 złote za tonę brutto, jest to cena o tyle atrakcyjna, bo i znacznie niższa niż oferowana przez Krajową Grupę Spożywczą – 3645 zł netto, która miała być konkurencyjna na rynku.

Saletra amonowa sprzedawana jest średnio za kwotę: 3850 zł/t, RSM za 3600 zł/t.

Gaz najtańszy od wiosny 2021, co z cenami nawozów?

Biorąc pod uwagę taniejący gaz, który aktualnie osiągnął cenę najniższą od wiosny 2021, powinno się to pozytywnie odbić na cenach nawozów. Pamiętajmy, że podwyżki cen nawozów spowodowane były głównie przez rosnące ceny gazu i zmiany w cennikach zachodziły z dnia na dzień. Niestety, tak szybkiego działania nie widzimy w przypadku obniżek cen gazu na giełdach.

Czytaj także: Polskie nawozy są eksportowane na Ukrainę, do Niemiec Czech i Wielkiej Brytanii

Europa jest bardzo atrakcyjna dla dużych producentów nawozów, którzy szukają nowych rynków zbytu. Nawozy importowane, tańsze od rodzimych produktów powinny zmusić Grupę Azoty czy Anwil, aby Ci ponownie przeanalizowali swoje cenniki. Ostatnio do Polski trafiło np.  sporo mocznika z Afryki.

Minister Rolnictwa Henryk Kowalczyk zapowiada, że ceny nawozów spadną, ale raczej nie można spodziewać się powrotu do stawek, które oscylowały na poziomie tysiąca złotych za tonę.

Czy w związku z wysokimi cenami nawozów rolnicy będą mogli liczyć na dopłaty?

Elżbieta Witek, Marszałek sejmu RP, zwróciła się z konkretnymi pytaniami do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryka Kowalczyka:

- Czy w 2023 r. ze względu na nadal bardzo wysokie ceny nawozów będą stosowane dopłaty do nawozów? Jeśli tak to, na jakich zasadach i jaka jest planowana pula środków na te dopłaty w 2023 r.?

- Co z niewykorzystaną w 2022 r. kwotą na dopłaty do nawozów? Jak wskazują media i organizacje rolnicze niewykorzystana kwota z 2022 r. to ok. 1,3 mld zł, czy środki te zostaną przekazane na dopłaty w 2023 roku, czy na inne cele?

Jak poinformował w odpowiedzi Henryk Kowalczyk w 2022 roku, udzielona została pomoc producentom rolnym, którym groziła utrata płynności finansowej, spowodowana ograniczeniami wynikającymi z epidemii COVID-19, którzy złożyli wniosek w ramach systemów wsparcia bezpośredniego – na dofinansowanie zakupu nawozów mineralnych innych niż wapno nawozowe i wapno nawozowe zawierające magnez w okresie od 1 września 2021 r. do 15 maja 2022 r.

Minister rolnictwa zaznaczył, że środki na wypłatę pomocy zostały przekazane zgodnie z zapotrzebowaniem do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Agencja wydała łącznie 418 292 decyzje administracyjne, w których została przyznana pomoc na dofinansowanie zakupu nawozów mineralnych.

Ile wynosiła kwota dopłat do nawozów?

Zrealizowano wypłaty pomocy finansowej opiewające na kwotę 2 617 109 884,54 zł. Jak czytamy w odpowiedzi ministra:

- Należy podkreślić, że powyższy program pomocy został notyfikowany Komisji Europejskiej jako zgodny z Komunikatem Komisji Tymczasowe kryzysowe ramy środków pomocy państwa w celu wsparcia gospodarki po agresji Rosji wobec Ukrainy i mógł być udzielany zgodnie z jej decyzją o zgodności przedmiotowego programu z rynkiem wewnętrznym.

Odnotowane obniżki cen nawozów, początkiem tendencji spadkowej?

W piśmie podkreślono również fakt, że żadne działania nad uruchomieniem kolejnej edycji pomocowej w sprawie dopłat do nawozów nie są prowadzone.

-Należy zaznaczyć, iż, pomimo że ceny nawozów mineralnych znajdują się nadal na bardzo wysokich poziomach, to odnotowane w październiku i listopadzie br. obniżki cen mogą być początkiem odwrócenia trendu wzrostowego i przekształcenia go w tendencję spadkową, tym bardziej że ceny gazu na europejskim rynku są w wyraźnym trendzie spadkowym – czytamy w odpowiedzi.

Wzrost wolumenu importowanych nawozów na polskim rynku – zmusi polskich producentów do obniżek?

Zauważyć można również wzrost wolumenu importowanych nawozów mineralnych na polskim rynku. Jak wynika z analizy danych Ministerstwa Finansów, w październiku 2022 roku zaimportowano ponad 370 tysięcy ton nawozów mineralnych. Jest to wynik o blisko 50% wyższy niż w październiku 2021.

Wzrost ten oczywiście skupia się w większości na nawozach azotowych, których import w okresie od sierpnia do października 2022 wzrósł o 134,8% w relacji rok do roku.

opr. na podstawie tygodnik-rolniczy.pl,  Bernat Patrycja na podst. sejm.gov.pl
fot. Bernat Patrycja

Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat
Redaktorka portalu topagrar.pl, specjalistka ds. rynku nawozów i uprawy roślin
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Kamila Szałaj
Autor Artykułu:Kamila Szałaj
Redaktorka portalu tygodnik-rolniczy.pl i Tygodnika Poradnika Rolniczego. Kamila Szałaj jest ekspertką z zakresu polityki rolnej w Polsce oraz rynków rolnych. Specjalizuje się także w kwestii dopłat bezpośrednich i dotacji dla rolnictwa. Podejmuje też tematy dotyczące bezpieczeństwa w rolnictwie oraz interwencji w obronie rolników. Zdobyła 1. miejsce w ogólnopolskim konkursie KRUS „W rolnictwie można pracować bezpieczniej”. W 2018 roku odznaczona przez ministra rolnictwa medalem Zasłużony dla Rolnictwa.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. maj 2024 10:15