StoryEditor

Rynek zbóż: spadki cen w skupach przystopowały

W ostatnich kilku tygodniach obserwowaliśmy spadki cen skupu zbóż. Niektóre skupy nawet podniosły ceny, ale jest ich niewiele.
19.04.2019., 12:04h
Przed świętami w skupach pusto. Jak można się było spodziewać rolnicy w tym okresie nie będą sprzedawać zboża. Skupujący przyznają, że także nawet 2 tygodnie po Wielkanocy nie spodziewają się kolejek ze zbożem. Ruch zamarł, a wraz z nim ceny, a dokładniej ich spadki. To dobra informacja dla wszystkich, którzy jeszcze zboża nie sprzedali. Ciężko oszacować ich liczbę, ale w skupach można się dowiedzieć, że całkiem spora grupa rolników, która nie była zmuszona do sprzedaży zboża ma jeszcze sporo towaru w magazynach i czekają na „lepsze czasy”.

Sezon z suszą w tle

Lepsze czasy zdaniem ekspertów niekoniecznie muszą nadejść, jednak wszystko może się wyklarować już wkrótce. O ile wciąż możemy mówić jeszcze o dobrej kondycji ozimin to jednak jeśli nie zacznie padać, to plony są poważnie zagrożone. Nie ma co ukrywać, że w kraju już panuje susza. Odczuwają to szczególnie rośliny jare. Praktycznie już teraz można usłyszeć opinie rolników, że zboża jare na pewno będą plonować niżej. Sygnały z innych krajów, szczególnie Europy Zachodniej też są niepokojące – tam również prognozowane są mniejsze zbiory ze względu na niekorzystną pogodę. ...
Pozostało 63% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. czerwiec 2024 11:46