StoryEditor

Rynek zbóż: sporo skupów zasypanych

Kolejny tydzień na krajowym rynku zbóż nie przynosi znaczących zmian w cennikach. Niektóre skupy nie przyjmują ziarna, bo są zasypane.
31.01.2019., 14:01h
Część skupów mimo pełnych magazynów i braku skupu podaje stawki na zboża. Inne natomiast nie przestawiają żadnych cen i przewidują wznowienie skupu dopiero w lutym bądź w marcu. „Rekordzista” z woj. opolskiego planuje to dopiero na kwiecień bądź maj. Przedstawiciel tego skupu stwierdził żartobliwie, że magazyny są tak pełne, że zboże wysypuje się aż na tory. Punkty handlowe, które wcześniej zaopatrzyły się w zboża póki nie wypełnią styczniowych czy lutowych kontraktów na dostawę zboża, nie ruszą ponownie ze skupem. Mimo uspokojenia w handlu zbożem na podstawie naszej dzisiejszej sondy cenowej można doszukać się podwyżek cen skupu. Są to niewielkie wzrosty, ale pokazują pewną tendencję, o której mówiło się już pod koniec 2018 r. Chodzi o ceny nawet powyżej 900 zł/t netto pszenicy konsumpcyjnej (nawet 925 zł/t) mniej więcej w marcu. Dziś szacunki te są ostrożniejsze. Niektórzy z handlowców przewidują ceny 880–895 za to zboże, ale w maju i czerwcu. W porównaniu z tymi stawkami ceny w żniwa mają być o ponad 100 zł/t niższe.

Co dziś w cennikach?

Wzrosty cen, o których już wspomniałem wynoszą najczęściej 10–20 zł/t. Dotyczą praktycznie każdego gatunku zboża, ale najczęściej pszenicy. Dziś za jej konsumpcyjne ziarno można otrzymać od 790 do 850 zł/t. Pszenica paszowa maksymalnie kosztuje tyle samo co konsumpcyjna. Wysokie stawki są na pszenżyto. Dziś za to zboże można otrzymać maksymalnie 770 zł/t. Wolno, ale systematycznie rośnie też cena jęczmienia. Dziś stawki za niego osiągają poziom nawet 860 zł/t.

Średnie ceny zbóż z dzisiejszej sondy:
  • pszenica konsumpcyjna – 829 zł/t,
  • pszenica paszowa – 804 zł/t,
  • żyto – 690 zł/t,
  • pszenżyto – 732 zł/t,
  • jęczmień – 779 zł/t,
  • kukurydza sucha – 712 zł/t.

Giełdy dziś na „czerwono”

Dziś pszenica na Matif wyceniana jest na 205,25 euro/t. Przed tygodniem stawka wynosiła 206,5 euro/t. Na giełdzie CBoT dziś pszenica też jest tańsza i kosztuje 189,95 $/t, a przed tygodniem w dniu naszej sondy cenowej stawka ta wynosiła 193,7 $/t.
Kukurydza na europejskim parkiecie również zaliczyłą obniżkę w porównaniu do poprzedniego tygodnia i ma obecnie poziom 178,5 euro/t. Za oceanem stawka na kontrakt marcowy to 149,7 $/t.

jd, fot. Sierszeńska
Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. lipiec 2024 05:18