StoryEditor

Sprawdź, Ile azotu masz w glebie

W tym roku jak nigdy dotąd niezmiernie ważne będzie określenie zawartości azotu w glebie, tak aby dobrze obliczyć dawkę azotu na wiosnę. Częściowo wartość tę możemy także oszacować sami. Jak to zrobić?
26.01.2022., 19:01h

W tym roku mieliśmy klasyczną środkowoeuropejską pogodę jesienią. Grudzień w porównaniu do poprzednich lat był stosunkowo zimy, a krótko przed Świętami Bożego Narodzenia wystąpiły także znaczne opady śniegu.

– Generalnie były bardzo dobre warunki do wernalizacji. Rośliny miały wystarczająco dużo czasu i dobre warunki do przejścia w fazę generatywną. Nawet ocieplenie na przełomie roku sięgające ok. 10 st. C, trwało zbyt krótko, aby efekt wpłynąć negatywnie na proces wernalizacji. Jesienią jednak było stonkowo mało dni słonecznych, a promieniowanie UV jest potrzebne, aby z jednej strony usztywnić tkanki, a z drugiej wytworzyć odpowiedni poziom cytokinin. Dlatego obecnie rośliny mają stosunkowo niski poziom cytokinin, a słabo rozkrzewione zboża będą wymagały mocniejszego nawożenia azotem azotanowym – podkreślał prof. Schönberger podczas naszych seminariów uprawowych w połowie stycznia. Pod względem opadów średnio spadło ok. 80–100 mm, co oznacza średnią polową pojemność wodną na poziomie 60–70%. Spodziewać się należy także raczej niedoborów wody na wiosnę.

Ile azotu w glebie?

W tym sezonie nie mamy zbyt dużych zapasów azotu mineralnego w glebie z poprzedniego sezonu, zwłaszcza jeśli nie stosuje się nawożenia organicznego. Rośliny (z wyjątkiem rzepaku) pobrały także umiarkowaną ilość azotu jesienią. Możemy zakładać także mniejszą ilość azotu związanego w słomie. Szacunkowe wartości Nmin przy opadach na poziomie 160–210 mm na różnych typach gleb mogą wynieść przykładowo:

  • na średnich glebach po rzepaku może to być ok. 45 kg/ha, a po zbożach ok. 35 kg/ha, a po kukurydzy ok. 26 kg/ha,
  • na słabszych glebach piaszczystych wartości te będą niższe nawet o ok. 10 kg/ha, tj. po rzepaku może to być ok. 35 kg/ha, a po zbożach ok. 25 kg/ha, a po kukurydzy ok. 16 kg/ha.

– Zasadniczo Nmin w warstwie ornej tej wiosny będzie na podobnym poziomie, jak w poprzednim roku, a w warstwie podornej na wyższym. Uwolnienia pewnej puli azotu z gleby na skutek mineralizacji, tzw. Nmob, możemy spodziewać się po ok. 3 tygodniach od rozpoczęcia wegetacji, pod warunkiem odpowiedniego uwilgotnienia gleby – przewiduje doradca. Wartość ta jest bardzo indywidulana dla każdego pola i możemy ją tylko szacować. Przy dobrej strukturze gleby proces uwalniania azotu rozpocznie się przy temperaturze powyżej 10 st. C.

Szerszą relację na temat strategii nawożenia azotem tej wiosny znajdziecie w numerze 2/2022 top agrar. 

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. maj 2024 23:25