StoryEditor

Susza w kraju – sytuacja na Waszych polach

Dostajemy mnóstwo niepokojących sygnałów z całej Polski – rolnicy są załamani sytuacją na swoich polach. Niektóre uprawy wyglądają naprawdę kiepsko i alarmująco potrzebują wody. 
12.06.2018., 14:06h
We wsi Lubiesz w gminie Tuczno (pow. Wałcz) jest tak sucho, że wczoraj doszło do podpalenia pszenżyta, prawdopodobnie od niedopałka papierosa, bo pole znajduje się przy drodze wojewódzkiej. Na szczęście Mirosław, który informował nas o tej sytuacji, w porę zauważył dym i nie doszło do przeniesienia ognia w miejsca bardziej wysuszone. Wówczas pojawiłyby się płomienie. Jak melduje Mirosław, okoliczne pola są w katastrofalnym stanie.
Tomasz z powiatu kutnowskiego alarmuje: „Susza! Na przepłonach pszenica uschła i nawet się nie wykłosiła, straty szacuję już na około 20% i z każdym dniem bez deszczu będzie gorzej”.

Łukasz ze środkowego Pomorza najbardziej boi się o grykę (ma jej 7ha) ale w weekend spadł niewielki deszcz. Wcześniej przez 1,5 miesiąca ani kropli.
Damian z tego samego regionu informuje nas, że „zdarzają się miejsca, gdzie lokalnie spadł jakże życiodajny deszcz. Lecz jak to zazwyczaj bywa nie nad moimi polami.”

Jak pisze Piotrek, w łódzkim w niektórych rejonach deszczu nie było od 3-4 tygodni. U Grzegorza na Lubelszczyźnie z kolei od 3 miesięcy. Drugi miesiąc nie pada też w Łukasza w powiecie tucholskim, a...
Pozostało 43% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Aneta Lewandowska
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska Redaktorka portalu topagrar.com, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli zwierząt
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. luty 2024 12:50