StoryEditor

Zielone Pola jak zwykle w Pawłowicach

Tradycyjnie już firma Osadkowski SA zaprosiła rolników do Pawłowic koło Leszna na spotkanie polowe.
11.06.2018., 12:06h
Spotkanie rozpoczęło się podsumowaniem dotychczasowego przebiegu pogody w sezonie wegetacyjnym. Marcin Kaczmarek z działu badań i rozwoju firmy Osadkowski SA mówił, że podczas gdy jesienią mieliśmy nadmiar wody to już wiosną narzekamy niestety na jej brak. W Pawłowicach w kwietniu i maju spadło zaledwie po kilkanaście mm deszczu. Rośliny mocno to odczuły. Na korzyść roślin nie działała też spóźniona o 10–14 dni wegetacja wiosenna i wynikające z niej przyspieszenie wegetacyjne roślin o około 7–10 dni. Sprawiło to, że już w kwietniu rzepak zaczął kwitnąć.

Pszenica na poletkach

W warunkach polowych firma Osadkowski zaprezentowała m.in. odmiany pszenicy ze swojej oferty. Znalazły się wśród nich kreacje klasyczne oraz ościste. Podczas zwiedzania pól rolnicy mogli się dowiedzieć, które odmiany można siać na lżejszych glebach, a które np. w opóźnionym terminie siewu. Ten drugi aspekt stał się szczególnie ważny, bowiem spora część rolników coraz częściej wysiewa pszenicę po buraku czy kukurydzy, w terminach niejednokrotnie listopadowych.
Ciekawym z punktu widzenia praktycznego było porównanie systemów ochrony fungicydowej pszenicy. Ta sama odmiana została ochroniona na trzy sposoby. W pierwszym wariancie standard w poszczególnych terminach zastosowano:
  • T1 – Tern Premium 575 EC 0,8 l/ha + Promax 450 EC 0,8 l/ha;
  • T2 – Dobromir Top 250 SC 0,6 l/ha + Rekord 125 SC 0,6 l/ha;
  • T3 – Buzz Ultra DF0,2–0,33 kg/ha (w dniu imprezy zabieg nie był jeszcze wykonany).
W wariancie drugim premium zastosowano:
  • T1 – Palazzo 1,2 l/ha + Promax 0,6 l/ha;
  • T2 – Megysto 0,8 l/ha + Rekord 0,5 l/ha.
Wariant trzeci to program ochrony premium plus:
  • T1 – Tern Premium 575 EC 0,6 l/ha + Unix 75 WG 0,6 kg/ha;
  • T2 – Elatus Plus 0,6 l/ha + Plexeo 0,8 l/ha.

Warsztaty z IOR

Podczas spotkania jednym z punktów były warsztaty z rozpoznawania chorób zbóż i rzepaku oraz m.in. z określania potrzeby wykonania zabiegu na kłos. Poprowadził je prof. Marek Korbas wraz ze swoimi współpracownikami z Instytutu Ochrony Roślin. Mówili oni m.in. o prostym teście na obecność grzybów na kłosach pszenicy, na podstawie którego określa się potrzebę wykonania zabiegu T3. Pracownicy IOR zwracali szczególną uwagę na choroby, które mogą w znaczącym stopniu obniżyć plonowanie zbóż, jak fuzarioza kłosów, septorioza plew czy rdza żółta. Ta ostatnia choroba jest bardzo podstępna i jeśli wystąpi na kłosie może zmniejszyć plon o 50%.
W rzepaku specjaliści IOR zwrócili uwagę na zgniliznę twardzikową, czerń krzyżowych i werticiliozę, która ostatnio zyskuje na znaczeniu szczególnie na tych polach, na których rzepak przypada w zmianowaniu zbyt często.

Kolekcja rzepaku

Wśród odmian rzepaku znalazły się nowości: Chopin F1 z hodowli Rapool oraz SY Florian z Syngenty. Przedstawiciele omówili poszczególne kreacje oraz przedstawili doświadczenia łanowe ochrony rzepaku. Omówione zostało także nawożenie, które jesienią opierało się na nawozach Eurofertil NPS i Korn Kali, a wiosną na Korn Kali, Zaksan 32, ESTA Kiserit oraz Yara Bela Extran.
Impreza odbyła się w dniach 6–7 czerwca 2018 r.
Zobacz galerią zdjęć z tego wydarzenia.

jd, fot. Daleszyński
Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. lipiec 2024 05:21