StoryEditor

Ułatwiają start kukurydzy

Nawożenie startowe kukurydzy ma na celu dostarczenie roślinom niezbędnych składników pokarmowych w początkowym okresie ich rozwoju.
09.04.2015., 13:04h

Firma Intermag oferuje producentom kukurydzy m.in. nawóz startowy w formie mikrogranualtu o nazwie Terrastart. Przeznaczony jest on do stosowania z siewem w dawce 20−25 kg/ha. Celem tego typu nawożenia jest przełamanie bariery fizjologicznej rośliny, polegającej na słabym pobieraniu składników pokarmowych w niskich temperaturach. Dzięki umieszczeniu mikrogranulatu w bezpośredniej bliskości nasion zwiększa się dostępność składników pokarmowych dla roślin we wczesnych fazach rozwoju.

Terrastart zawiera azot, fosfor i inne makroelementy oraz cynk. Wysoka zawartość fosforu wpływa korzystnie na rozwój systemu korzeniowego we wczesnych stadiach rozwojowych roślin. Produkt zawiera łatwo przyswajalny cynk, który jest niezbędny do początkowego rozwoju roślin. Wapń zawarty w nawozie podnosi pH w obrębie systemu korzeniowego, co ułatwia jego rozwój i zapobiega uwstecznianiu składników pokarmowych.

Rozwój systemu korzeniowego roślin jest ściśle uzależniony od warunków środowiskowych, zarówno pogodowych, jak i uprawowych. Preparat biostymulujący – Rootstar, który od tego sezonu uzupełnia gamę produktów firmy Intermag, pozytywnie wpływa na intensyfikację rozwoju systemu korzeniowego oraz jego regenerację po wystąpieniu warunków stresowych. W produkcie wykorzystano współdziałanie auksyn i cynku. Substancją czynną preparatu jest amonowy octan (acetat) cynku (AAC). Cynk oprócz stymulowania przemian hormonalnych w stożkach wzrostu poprawia odporność roślin, a tworząc kompleks z kwasem organicznym jest łatwo dostępny dla roślin i szybko przyswajalny. W tej formie pozytywnie wpływa na dynamiczny rozwój masy korzeniowej, lepszy początkowy rozwój roślin oraz większą tolerancję na stres związany z niską temperaturą i niedoborem wody. Rootstar zawiera także antyoksydanty i witaminę B1. Zastosowany we wczesnych fazach rozwojowych stymuluje wytwarzanie auksyn przez rośliny, co wpływa na intensyfikację podziałów komórkowych i wzrost wydłużeniowy systemu korzeniowego. Preparat ten w uprawie kukurydzy przeznaczony jest do stosowania dolistnego powschodowo (w fazach rozwojowych BBCH 10−14), poprzez aplikację średniokroplistą w dawce 0,8−1,2 l na/ha.

Źródło: materiały prasowe
 
Oprac.: mwal

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
30. listopad 2023 19:03