StoryEditor

Obfite opady w środkowym pasie Polski

Po skrajnie dużym deficycie opadów w maju, o wielkości plonów decyduje teraz każda czerwcowa porcja wody. Oby była umiarkowanie obfita i dostarczana dość systematycznie. Jak pokazuje praktyka, tak się nie dzieje…
15.06.2022., 14:06h
Rozkład opadów w czerwcu, po kwietniowej i majowej suszy na znacznych obszarach kraju, może mieć decydujące znaczenie dla wielkości plonów wszystkich upraw polowych. Znajdują się one obecnie w ważnych fazach rozwoju, dlatego niedobór opadów, a z nim także składników pokarmowych dostarczanych roślinom w roztworze glebowym, będzie skutkował dużymi stratami w plonach. Zarówno części wegetatywne, jak i generatywne potrzebują teraz optymalnych warunków do wegetacji i nalewania nasion, ziaren oraz do przyrostu organów spichrzowych, tj. korzeni i bulw.
Pas intensywnych opadów
W minionym tygodniu, tj. od 7 do 14 czerwca, opady wystąpiły na niemal całej powierzchni kraju, lecz w bardzo zróżnicowanym natężeniu. Tym razem duże ilości wody otrzymali mieszkańcy środkowego pasa, biegnącego po lekkim skosie od południowej, po północną granicę Polski (patrz mapa; źródło IMGW).
Bardzo obfite, wręcz podtapiające ilości wody, odnotowano 9 i 10 czerwca. Rekordzistami były miejscowości (i pobliskie rejony):
• Gołdap – 70 mm (woj. warmińsko-mazurskie)
• Pakość – 45,5 mm (woj. kujawsko-pomorskie)
• Radoszewice – 54,4 mm (woj. wielkopolskie...
Pozostało 45% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
14. czerwiec 2024 18:18