StoryEditor

Wapnowanie gleb w Lubelskiem

Do Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej w Lublinie do 5 lutego br. wpłynęło łącznie 1194 wnioski w ramach ogólnopolskiego programu regeneracji środowiskowej gleb poprzez ich wapnowanie, z czego 1035 jeszcze w 2019 r. i 159 w bieżącym.
06.02.2020., 15:02h
Program ten cieszy się ogromnym zainteresowaniem rolników, którzy mimo zimy nadal dostarczają próbki gleby do analizy i wnioski. Z rozmów z rolnikami wynika, że wypełnianie formularza wniosku stwarza pewne trudności, jednak rolnicy mogą liczyć na pomoc pracowników. Mogą też wniosek wypełnić na miejscu w OSChR (udostępnione są stanowiska komputerowe). Wymagany komplet dokumentów to wniosek 4 załączniki o pomocy de minimis wraz z kopiami zaświadczeń, oryginał faktury oraz „Zalecana Dawka Wapna”. Program skierowany jest do rolników posiadających gospodarstwa o powierzchni do 75 ha i pH gleby poniżej lub równe 5,5.

W pierwszej kolejności należy jednak wykonać przeprowadzić analizę gleby w akredytowanym laboratorium. Na podstawie otrzymanych wyników stacja chemiczno-rolnicza określi zalecaną dawkę czystego składnika, jaka powinna być zastosowana na daną powierzchnię. Wówczas rolnik wie, ile ma kupić wapna w czystym składniku – sam wybiera sobie jego rodzaj. Firma sprzedająca wapno powinna podać na fakturze typ wapna, odmianę i minimalną procentową zawartość czystego składnika. Np. „z przerobu skał wapiennych”, odmiana 04, minimalna zawartość CaO min. 5...
Pozostało 71% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Andrzej Sawa
Autor Artykułu:Andrzej Sawa
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. luty 2024 07:18