StoryEditor

Zdrowa gleba da szansę sprostać wyśrubowanym wymaganiom polityków i konsumentów

Europejskie Forum Rolnicze (EFR) wpisało się już na listę obowiązkowych wydarzeń, na których trzeba być, a jeśli czas nie pozwoli, to przynajmniej poznać wypracowane wnioski. W Jasionce koło Rzeszowa 19–20 marca br. w odbywała się kolejna edycja forum.
21.03.2024., 12:33h

Partnerem i wystawcą wydarzenia była Koalicja Zdrowe Gleby. Dla niewtajemniczonych – jest to platforma współpracy 16 najważniejszych organizacji rolniczych, samorządowych i związkowych, producentów rolnych, branżowych oraz promujących rolnictwo ekologiczne. Koalicja działa od ponad roku i prowadzi szeroką aktywność medialną i dialog z rządem i parlamentarzystami. Dużą popularnością cieszy się witryna Koalicji www.zdrowegleby.pl oraz jej profile w mediach społecznościowych. Koalicja stawia sobie za główny cel działania na rzecz poprawy jakości polskich gleb i ich regenerację poprzez wapnowanie.

Członkowie Koalicji byli aktywnymi uczestnikami EFR: prowadzili panele dyskusyjne oraz brali w nich udział, dzieląc się swoją ekspercką wiedzą. Przedstawiciele Koalicji nie kryją satysfakcji, że ich specjaliści cieszyli się tak dużą popularnością na tym ważnym wydarzeniu branżowm.

Podczas tegorocznego EFR, członkowie Koalicji Zdrowe Gleby weszli w skład panelu "Kierunki rozwoju rolnictwa zrównoważonego". W dyskusji wzięli udział Anna Danylczenko z Fundacji Grunt Od Nowa, Eryk Frontczak z Heavy Finance, a moderatorem była Małgorzata Bojańczyk reprezentująca Polskie Stowarzyszenia Zrównoważonego Rolnictwa i Żywności. W panelu "ESG, a innowacje w rolnictwie i produkcji żywności", który również prowadziła dyrektorka Małgorzata Bojańczyk wziął udział Grzegorz Brodziak Wiceprezes Polskiej Federacji Rolnej. Ponadto moderatorka miała okazję wypowiedzieć się też w dyskusji panelowej na temat kobiet w rolnictwie.

Koalicja podczas EFR nawiązała nowe, interesujące relacje. Członkowie jej prowadzili też ważne rozmowy na temat jakości polskich gleb oraz konieczności jak najszybszego doprowadzenia ich do najlepszej formy. Rozmówcy wykazali się zrozumieniem dla działań oraz zadeklarowali chęć wsparcia tego ważnego dla polskiego rolnictwa przedsięwzięcia.

– Takie spotkania jeszcze bardziej motywują nas do podejmowania kolejnych działań na rzecz gleby, jakości żywności oraz szeroko rozumianej ochrony środowiska – powiedziała Alina Masse, Koordynator Zespołów Stowarzyszenia.

– Naszą misją jest dążenie do poprawy jakości gleb w Polsce. Stoimy na stanowisku, że droga do osiągnięcia tego celu rozpoczyna się na budowaniu i wzmacnianiu ogólnospołecznej świadomości zależności między jakością życia i zdrowiem publicznym, a jakością gleb. Każda okazja do mówienia o tym przybliża nas do postawionych celów – dodała przedstawicielka Koalicji Zdrowe Gleby.

tcz

Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. kwiecień 2024 07:13