StoryEditor

Zróżnicowany pogodowo weekend

Kwiecień jest bardziej „atrakcyjny” pogodowo, od „nudnego” marca, kiedy niemal każdego dnia powtarzały się przygruntowe przymrozki, a w wielu miejscach kraju stacje pogodowe wykazały opad 0,0 mm. Także drugi kwietniowy weekend ma kilka „niespodzianek”.
08.04.2022., 10:04h
Kwiecień, zgodnie z przysłowiem: … „plecień”… , zaktywizował się zjawiskami meteorologicznymi. Kilka dni temu oglądaliśmy w centralnej i zachodniej Polsce burze pyłowe, w wielu częściach kraju odnotowano pierwsze od kilkudziesięciu dni opady, niestety niezbyt obfite, a nadchodzące dni przyniosą lokalne opady śniegi i burze oraz silny wiatr w niemal całej Polsce (patrz mapa zagrożeń; źródło: IMGW).
Zgodnie z przewidywaniami synoptyków IMGW, dzisiaj (piątek) wiatr ze średnią prędkością 55–70 km/godz. i porywami do 90 km/godz. wystąpi w całym kraju, a umiarkowane opady śniegu spodziewane są w południowo-zachodnim pasie woj. dolnośląskiego.
W sobotę, mieszkańcy woj. małopolskiego, podkarpackiego i południowo-wschodnich rejonów woj. lubelskiego powinni spodziewać się burz, z ich groźnymi konsekwencjami, tj. porywami wiatru przekraczającymi 100 km/godz.
Niedziela i poniedziałek przyniosą natomiast w prawie całej Polsce, ochłodzenie, z temperaturą powietrza w dzień na poziomie 1–2°C. Bardzo prawdopodobne są także przygruntowe przymrozki, dochodzące do –5°C, zwłaszcza w obniżeniach terenu.
[bie]
Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 11:48