StoryEditor

Zwalczaj mączniaka w cebuli

Plantacje cebuli ozimej i z dymki weszły w okres, kiedy są porażane przez mączniaka rzekomego. To okres intensywnej i częstej ochrony przed tą chorobą.
09.06.2014., 13:06h

Istotą zwalczania tej choroby jest nie dopuszczenie do rozwoju epidemii. W praktyce wygląda to tak, że zabiegi wykonuje się w odstępach 10–14 dni lub po każdych opadach deszczu. Po ich wystąpieniu jednak korzystna jest słoneczna pogoda i odbudowanie wosku na liściach cebuli.

Mączniak rzekomy bardzo łatwo infekuje inne rośliny, zatem jakakolwiek ingerencja w łan kończy się rozprzestrzenianiem choroby. W okresie jej występowania należy więc unikać np. odchwaszczania mechanicznego lub ręcznego.

Bardzo ważna jest rotacja fungicydów. Przeciwko tej chorobie zarejestrowane są substancje kontaktowe, jak np. chlorotalonil, mankozeb, metiram, wgłębne, np. azoksystrobina oraz systemiczne, np. metalaksyl-M. Ich naprzemienne stosowanie jest podstawą w prawidłowym i skutecznym zwalczaniu tej choroby. W zabiegu stosuje się wyższą dawkę cieczy roboczej, 600–700 l/ha.
jd

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
27. kwiecień 2024 20:46