StoryEditor

15 proc. pasz non-GMO od 2025 toku? Będzie narodowy cel wskaźnikowy na krajowe rośliny białkowe

O konieczności zwiększenia udziału krajowych roślin białkowych w żywieniu zwierząt rozmawia się od lat, ale to proces trudny do realizacji. Teraz ma w tym pomóc legislacja. Od 2025 r. wejdzie obowiązek stosowania 15 proc. pasz non-GMO - zakłada przygotowany przez posłów projekt ustawy. Potem co roku udział krajowego białka ma rosnąc, aż do poziomu ponad 40 proc. w 2032 r.
16.04.2023., 12:04h

- Celem tej ustawy jest animacja popytu. Wynik badań wskazują jednoznacznie, że możemy krajowymi źródłami białka zastąpić poekstrakcyjną śrutę sojową opartą o soję GMO importowaną z Ameryki Południowej  - mówił na posiedzeniu sejmowej podkomisja stałej do spraw realizacji programu zwiększania wykorzystania polskiego białka roślinnego w paszach poseł Zbigniew Dolata, który zwrócił uwagę, że w ostatnich latach udało się zwiększyć areał upraw polskich roślin białkowych.

Krajowa niezależność w zakresie roślin białkowych na potrzeby paszowe


Niestety, producenci tych roślin nie mogli sprzedać swoich nasion, gdyż na rynku nie było chętnych. Ustawa ma to zmienić, gdyż wprowadza obowiązkowy cel wskaźnikowy, który będzie określał obowiązkową wielkość udziału niemodyfikowanych genetycznie surowców białkowych do produkcji pasz przemysłowych.

- Celem wprowadzanej zmiany jest zwiększenie areału uprawy roślin białkowych w Polsce, z których ma być dostarczone białko dla sektora paszowego, w miejsce importowanego białka paszowego. Zakłada się, że dzięki proponowanym zmianom uzależnienie kraju od importowanego białka pa...

Pozostało 73% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
02. grudzień 2023 03:53