StoryEditor

200 lat kształcenia rolniczego na SGGW

W tym roku Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie obchodzi 200-lecie kształcenia rolniczego na ziemiach polskich. Z tej okazji od 19 do 21 maja uczelnia organizuje jubileuszowe Dni SGGW.
13.05.2016., 08:05h

Drony, inteligentne ciągniki, poradnictwo żywieniowe i konsultacje dietetyczne, pokazy psów rasowych, pokaz sokolniczy, kury ozdobne, owady, ryby, gady, pajęczaki, gabinet porad weterynaryjnych, porady dietetyków, konkursy i zabawy dla dzieci,  gry komputerowe, pokazy i zawody sportowe oraz występy zespołów artystycznych – to tylko niektóre atrakcje jakie przygotowała Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie na jubileuszowe Dni SGGW.  Natomiast w niedzielę 22 maja uczelnia zaprezentuje się mieszkańcom Warszawy i turystom w Łazienkach Królewskich.

SGGW jest najstarszą szkołą wyższą w Polsce o profilu przyrodniczym. Jej początki sięgają 1816 r. i są związane z utworzeniem Instytutu Agronomicznego w Marymoncie. Dlatego też tegoroczne Dni SGGW mają szczególny charakter. Rozpoczną się już w czwartek 19 maja uroczystością nadania tytułu doktora honoris causa profesorowi Hansowi-Peterowi Liebigowi – Rektorowi Uniwersytetu Hohenheim w Stuttgarcie w latach 2002 - 2012.

Atrakcje dla każdego

Dni Uczelni mają charakter pikniku naukowego i festynu przygotowanego dla mieszkańców Warszawy i okolic. Każdy z trzynastu wydziałów, studenci oraz przedsiębiorstwa współpracujące z uczelnią przygotowali moc atrakcji dla dorosłych i dzieci. Właśnie z myślą o dzieciach i młodzieży otworzymy „leśne miasteczko”, mini zoo, a w nim miedzy innymi egzotyczne i krajowe owady, gady, pszczoły, kury ozdobne, czy pokaz sokolniczy. Quizy, krzyżówki, zagadki i różnego rodzaju konkursy, gry komputerowe, zabawy logiczne i łamigłówki będą atrakcjami prawie wszystkich stoisk wystawienniczych.

Przyjemne z pożytecznym

Goście uczelnianego kampusu będą mogli także skorzystać między innymi z porad żywieniowych, dokonać pomiaru ciśnienia krwi, masy i składu ciała, wziąć udział w degustacji potraw pochodzących z drzew, czy dowiedzieć się jak produkować czystą wodę.

Wśród wielu pokazów będzie można oglądać szkolenie psów policyjnych i psów ratowniczych, pokaz wyszkolenia koni Stołecznej Policji, czy nie mniej widowiskowe pokazy sokolnicze oraz „pszczelej brody”. Ponadto będzie można kupić kwiaty, sadzonki krzewów i drzew.
SGGW oraz nasi Partnerzy przygotowali wiele atrakcji sportowych. Uczelniane Obiekty Sportowe zaprezentują wielofunkcyjne boisko przenośne, a Bank PKO BP – sportowe miasteczko. Nieodzowną częścią Dni SGGW są: turniej tenisa stołowego, badminton, golf, zawody w ergometrze wioślarskim oraz trening na rowerach spinningowych, czy biegi sztafetowe.

Uczelnia udostępnia zwiedzającym swoje obiekty. W zorganizowanych grupach będzie można oglądać Centrum Wodne, Klinikę Małych  Zwierząt na Ursynowie oraz Klinikę Koni, stajnie i ujeżdżalnie na Wolicy.

Naukowo i artystycznie

Interesującą częścią  Dni SGGW będzie III Warszawska Konferencja Akwarystyczna wraz z bogatą wystawą akwarystyczną i licznymi warsztatami. Akwaria i zamieszkujące je zwierzęta będzie można oglądać w budynku  23 Wydziału Nauk o Zwierzętach.

Natomiast na scenie przed Pałacem Ursynowskim wystąpią między innymi: Ludowy Zespół Artystyczny „Promni”, Orkiestra Reprezentacyjna SGGW, Chór Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz odbędą się pokazy grup tanecznych.

Integralną częścią Dni SGGW jest konkurs dla maturzystów „Start po indeks”. Uczelnia wręczy zwycięzcom 12 indeksów. Laureaci konkursu otrzymają indeksy Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie na kierunek studiów, na którym obowiązuje kwalifikacja z przedmiotu, z którego kandydat zajmie jedno z trzech pierwszych miejsc w konkursie. oprac bcz. na podstawie SGGW

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
01. grudzień 2023 13:28