Reklama zniknie za 11 sekund

Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

3 mln zł zaległości w wypłatach dla lekarzy weterynarii

Obrazek

Ponad trzy miliony złotych wyniosły zaległości w wypłatach dla lekarzy weterynarii, którzy w imieniu rządu dbają o bezpieczeństwo żywności. Resort rolnictwa obiecuje, że wszystkie pieniądze zostaną oddane do końca stycznia przyszłego roku.

wk30 grudnia 2020, 09:38
O sprawie poinformowała opinię publiczną Krajowa Rada Lekarsko – Weterynaryjna, która jeszcze w listopadzie w piśmie do ministra rolnictwa Grzegorza Pudy alarmowała, że z kilku województw docierają sygnały od urzędowych lekarzy weterynarii realizujących zadania z wyznaczenia Powiatowych Lekarzy Weterynarii, którzy od kilku miesięcy nie otrzymują wynagrodzeń należnych im za wykonaną prace. Chodzi o czynności związane z nadzorem nad bezpieczeństwem zdrowotnym żywności pochodzenia zwierzęcego oraz monitorowanie i zwalczanie chorób zakaźnych zwierząt.

Sprawą zainteresowali się posłowie, którzy zaczęli pisać w tej sprawie interpelacje. Na początku bezskutecznie, ponieważ resort rolnictwa nie potrafił na nie odpowiedzieć. Na interpelację posłanki Agnieszki Ścigaj wiceminister rolnictwa Szymon Giżyński odpisał, że nie potrafi oszacować skali zatorów płatniczych, bo sprawa jest w gestii wojewodów i resort wraz z Głównym Inspektoratem Weterynarii muszą zebrać takie dane.  

Wydostać te informacje z MRiRW udało się w końcu grupie posłów z klubu Lewica, który w interpelacji z 30 listopada upomnieli się o zaległe wynagrodzenia lekarzy weterynarii. -  Należy przypomnieć, że wykonując powyższe czynności lekarze realizują zadania administracji rządowej, czyli zadania Inspekcji Weterynaryjnej. W przypadku wielu osób wykonywanie opisanych powyżej czynności stanowi jedyne źródło dochodu. Opóźnienie w wypłacie należnych wynagrodzeń stawia ich rodziny na krawędzi przetrwania – napisał poseł Marcin Kulasek z Lewicy.

W połowie grudnia sprawa się wyjaśniła. W odpowiedzi na dociekania posłów wiceminister Szymon Giżyński przyznał, że opóźnienia w wypłatach dotyczą 7 województw i 641 lekarzy weterynarii, którzy nie otrzymali terminowo wynagrodzeń za zlecone im czynności związane z nadzorem nad bezpieczeństwem żywności pochodzenia zwierzęcego oraz monitorowaniem i zwalczaniem chorób zakaźnych zwierząt. Łączna kwota zaległości z tego tytułu wynosiła 3 256 428 zł.

- Natomiast wypłaty należnych wynagrodzeń dla wyznaczonych lekarzy weterynarii są wypłacane na bieżąco i najpóźniej do dnia 21 grudnia 2020 r. zostaną uregulowane w całości. Wyjątek stanowi jedno województwo, w którym przewidziano uregulowanie zobowiązań z tego tytułu w styczniu 2021 roku  -obiecał wiceminister Szymon Giżyński. wk


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)