StoryEditor

30 lat Ekoplonu

Firma Ekoplon obchodzi w tym roku jubileusz 30 lat istnienia na rynku polskim i międzynarodowym. Rodzinna, polska firma zajmuje się produkcją i sprzedażą nawozów dolistnych oraz dodatków i pasz dla trzody, bydła i drobiu.
13.12.2019., 12:12h
Obecnie firmę tworzy około 300 pracowników, a jak wspominał podczas Jubileuszu, Stefan Sajkiewicz, prezes zarządu wszystko zaczęło się od praktycznie niczego – betoniarki, wiertarki z końcówką mieszającą i plastikowej beczki. Aktualnie firma jest znaczącym graczem na rynku krajowym. Wśród zaproszonych gości byli wieloletni pracownicy, dystrybutorzy firmy, a także najwięksi partnerzy biznesowi.

Inicjatorem firmy Ekoplon był nieżyjący już prof. dr hab. dr honoris causa  Jan Sajkiewicz, ojciec Stefana Sajkiewicza. Produkcja nawozów dolistnych, które stosowane są do dzisiaj rozpoczęła się w 1988 r. Do 1991 r. rodzinna firma produkowała jedynie nawozy płynne, natomiast w 1992 r. rozpoczęto produkcję mieszanek mineralno-witaminowych dla zwierząt na bazie ziół i innych naturalnych preparatów. Obecna siedziba firmy w Grabkach Dużych w gminie Szydłów została zakupiona w 1994 r. i do 2002 r. wszelkie hale produkcyjne zostają przeniesione z okolic Kielc do gm. Szydłów.

W 2006 roku powstał magazyn wysokiego składowania i nowa wytwórnia pasz pełnoporcjowych, a także firma uzyskała certyfikat HACCP. Pierwsza wytwórnia pasz o mocy produkcyjnej 120 tys. ton produktu rocznie, została oddana do użytku w 2007 r. Z kolei w 2011 r. zakupiono wytwórnię pasz w Baborowie o mocy produkcyjnej 70 tys. ton mieszanek paszowych rocznie.

– Dynamiczny rozwój firmy i nasze analizy rynkowe, stały się podstawą do podjęcia decyzji o budowie kolejnej wytwórni pasz z pełną infrastrukturą, w tym nowoczesnego laboratorium analitycznego – mówił Prezes Stefan Sajkiewicz. Docelowa zdolność produkcyjna wytwórni to ponad 240 tys. ton mieszanek paszowych rocznie, została oddana do użytku w 2015 r. Oprócz produkcji nawozów oraz pasz dla zwierząt gospodarskich Ekoplon pokusił się o dalszą inwestycję. Mając aspiracje w kierunku Firmy oferującej na rynek najnowocześniejsze i sprawdzone rozwiązania, podjęta została decyzja przez Stefana Sajkiewicza o budowie fermy szkoleniowo-doświadczalnej.

Ferma składa się z obiektu do przeprowadzania ścisłych badań porównawczych oraz czterech kurników, w których w warunkach produkcyjnych możemy testować różne rozwiązania żywieniowe oferowane póżniej Państwu w naszej ofercie paszowej – mówił prezes Ekoplonu.

Podczas Jubileuszu nie zabrakło łez wzruszenia, podziękowań długoletnim pracownikom oraz szampańskiej zabawy.

Życzymy kolejnych sukcesów w rozwoju firmy i następnych 100 lat istnienia!

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
08. grudzień 2023 11:31