StoryEditor

Ardanowski: rolnicy otrzymują zbyt mało w porównaniu do ceny sklepowej

Zdaniem byłego ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego, rolnicy otrzymują za swoje produkty za mało w porównaniu do ich cen w sklepie. - Kierownictwo ministerstwa boi się podejmowania radykalnych działań w tej sprawie – ocenił na antenie Radia Maryja.
13.01.2021., 12:01h
W rozmowie z Radiem Maryja Ardanowski zaznaczył, że rolnicy są najsłabszym ogniwem w łańcuchu żywnościowym.

- W dalszym ciągu udział płacony rolnikom jest za mały w stosunku do marży końcowej płaconej przez konsumenta. Rolnicy są tutaj bardzo pokrzywdzeni. Pracują, a niewiele im z tego zostaje. Bardzo wiele polskich firm przetwórczych lekceważy rolników. Wolą sprowadzać surowce z zagranicy - powiedział minister.

Wyjaśnił, że minister rolnictwa nie ma możliwości wstrzymania importu czy zamknięcia granicy, ale może reagować w inny sposób.

- Opublikowałem listy podmiotów, które kupują z zagranicy, a nie chcą kupować od polskich rolników. Może to wpłynie na ich zmianę myślenia i sprawi, że konsumenci będą wiedzieli, kto oszukuje Polaków - przypomniał Ardanowski.


W jego ocenie, obecny minister rolnictwa powinien skupić się na działaniach, które poprawią sytuację rolników, zwiększając ich dochody.

- Jeżeli obecne kierownictwo ministerstwa nie będzie podejmowało radykalnych działań dla poprawy sytuacji rynkowej producentów rolnych, sądząc, że dochody rolnicze można trwałe zwiększać jakimiś dotacjami, a nie wynagrodzeniem za rolniczą, ciężką pracę, to będą protesty rolnicze i rolnicy będą coraz bardziej rozczarowani władzą - ocenił minister. 

Szef powołanej w grudniu prezydenckiej Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich zaznaczył, że bardzo ważne dla zwiększenia rolniczych dochodów było umożliwienie sprzedaży bezpośredniej z gospodarstw.

- Rolnik nie może być ograniczony w sprzedaży swoich produktów, jak to było przez lata, gdy producent rolny, pod groźbą kar, był skazany na pośredników. Rolniczy handel detaliczny wymaga zaradności, ale przepisy nie powinny jej krępować - powiedział Ardanowski.

Kamila Szałaj, oprac. na podst. Radia Maryja
Kamila Szałaj
Autor Artykułu:Kamila Szałaj Redaktorka portalu tygodnik-rolniczy.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
04. grudzień 2023 00:43