Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Ardanowski: rolnicy też są przedsiębiorcami i potrzebują wsparcia (WYWIAD)

Objęty kwarantanną domową minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski odpowiada na nasze pytania o objęcie rolników wsparciem w ramach Tarczy antykryzysowej, o prolongacie kredytów i zobowiązań, działaniu rolniczych agencji oraz wyzwaniach dla sektora i społeczności wiejskich.

Karol Bujoczek27 marca 2020, 08:29
-    Rolnicy są przedsiębiorcami tylko z innym systemem zabezpieczenia społecznego i to wszystko co jest dedykowane przedsiębiorcom, prolongaty odsetek, środki na restrukturyzację itd. będą mogli rolnicy skorzystać – podkreśla minister Ardanowski. Zwolnienie ze składki KRUS przez rolników, ze składki ZUS od pracowników przez rolników, zatrudniających osoby do pracy. Rolnicy będą mogli skorzystać z innych instrumentów, które są obecnie definiowane w szczegółowych zapisach specustawy.

Prawo pobytu dla pracowników sezonowych


Dla rolników, zatrudniających pracowników sezonowych spoza Polski ważne jest to, że będą oni mogli zostać w Polsce i przyjechać. – Prawo pobytu dla pracowników z Ukrainy oraz prawo do pracy będzie przedłużone do czasu zakończenia epidemii plus 30 dni na uregulowanie swoich spraw. Pracownicy będą mogli przyjeżdżać i po odbyciu 14 dniowej kwarantanny podjąć pracę – wyjaśnia Ardanowski w naszej rozmowie.

W wielu sektorach rolnictwa już teraz obawa o utratę rąk do pracy jest potężnym zagrożeniem egzystencji gospodarstw i firm.

Na ile starczy wsparcia?


-    W obecnych programach zakładamy, że epidemia w ciągu 3 miesięcy albo wygaśnie, albo na tyle się wyciszy, że będziemy mogli powoli wracać do normalności. Jeśli okaże się, że jest to niemożliwe, musimy podejmować kolejne środki – mówi Ardanowski.

KLIKNIJ I ZOBACZ CAŁY WYWIAD Z MINISTREM!Picture of the author
Autor Artykułu:Karol Bujoczek
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)