StoryEditor

Ardanowski: Współpraca gospodarcza jest warunkiem powodzenia w rolnictwie

Będziemy wspierać rozwój współpracy gospodarczej w rolnictwie. Będziemy intensyfikować pracę z rolnikami, żeby zrozumieli, że współpraca gospodarcza jest warunkiem powodzenia w rolnictwie - mówił J.K. Ardanowski
25.07.2018., 15:07h
- Kanał konsultacji społecznych nie jest do końca drożny, bo o wielu z tych problemów powinny informować organizacje rolnicze znacznie wcześniej. Dlatego należy to poprawić - mówił minister rolnictwa. 

Holding spożywczy, skutki suszy, znakowanie polskich produktów, zwiększenie kontroli w zakładach przetwórczych, podwyżki kar oraz zwiększenie współpracy pomiędzy producentami, a przetwórcami.
 O tych zagadnieniach minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski wraz z Jackiem Sasinem, przewodniczącym Stałego Komitetu Rady Ministrów dyskutował z przedstawicielami organizacji sektora rolno-spożywczego, głównie rynku warzyw i owoców. Ponadto szef resortu rolnictwa przedstawił działania UOKiK na temat zmowy cenowej w skupach owoców i warzyw.
Minister Ardanowski zaprosił na spotkanie te organizacje, które w ostatnich dniach protestowały. 


- Jest potrzebna konstrukcja rynku, która sprawi, że rolnicy będą partnerami, a najlepiej współudziałowcami zakładów przetwórczych - mówił minister rolnictwa. Według niego "Plan dla Wsi", którego szczegóły poznaliśmy kilka dni temu został dobrze przyjęty przez większość rolników. 

Najczęściej poruszane przez obecnych zagadnienia dotyczyły aktualnych problemów -  ASF, suszy i owoców miękkich.
- Cieszę się, że wiele osób dzisiaj zabierało głos i mówiło o aktualnych problemach rolników. Są to sprawy, które wymagają zarządzania kryzysowego, pewnych działań bieżących. Wiele kwestii dotyczyło tego, co zrobić żeby te kryzysy nie pojawiały się w kolejnych latach - podkreślił Ardanowski. 

Minister rolnictwa podkreślił kilkakrotnie istotę takich spotkań z rolnikami, aby móc szybko zareagować i udzielić wsparcia. Współpraca MRiRW z rolnikami ma być priorytetem obecnie powołanego rządu. 
Minister Ardanowski oczekuje, że we współpracy z organizacjami rolniczymi rolnicy będą mogli proponować gotowe rozwiązania, bo to oni najlepiej znają problem. 

- Będę wskazywał również określone departamenty, gdzie należy delegować ze strony rolników osoby odpowiedzialne, aby rozmawiały z tymi, którzy mają wymaganą wiedzę aby te problemy rozwiązywać - tłumaczył minister rolnictwa. Podkreślił, że to są jedyne, możliwe rozwiązania, aby utworzyć system współdecydowania, tak aby każdy zainteresowany miał wpływ na decyzję i uzgodnienia. 

Przypomniał o tym, że składane postulaty przez producentów trzody chlewnej wczoraj zaowocowały przyjęciem projektu nowelizacji ustawy, która umożliwi sprzedaż zdrowych świń ze stref ASF. Zapowiedział także, że w przyszłym tygodniu powinny być ustalone szczegóły pomocy w związku z suszą.

- Nie udało się poruszyć wszystkich zagadnień, dlatego z rolnikami ustaliłem kolejne spotkanie po żniwach - powiedział minister. Po tym spotkaniu, któe nazwał "owocnym i merytorycznym"  J.K. Ardanowski sporządzi sprawozdanie, które trafi na biurko premiera Mateusza Morawieckiego. 


dkol

Fot. Jacek Sasin, Twitter
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
04. grudzień 2023 05:00