StoryEditor

Będą mocniejsze kontrole rynków rolnych

Sejm uchwalił ustawę, której celem jest ściślejsza kontrola rynków rolnych. Służby otrzymają nowe kompetencje, a kary dla nieuczciwych przedsiębiorców mają być większe. Wszystko to efekt wykrycia procederu przepakowywania zagranicznych owoców i warzyw, które następnie sprzedawano jako polski.
23.07.2018., 17:07h
Przyczyną powstania ustawy były zgłaszane przypadki przepakowywania owoców i warzyw przywożonych z zagranicy i sprzedawania ich jako polskich. Rząd zareagował najpierw kontrolami urzędowymi przeprowadzonymi przez służby kontrolne (GIS, PIORIN, GIJHARS, UOKiK) w zakresie bezpieczeństwa fitosanitarnego, jakości ziemniaków i warzyw sprowadzanych z UE i państw trzecich.

Liczne nieprawidłowości

Kontrole wykazały one m.in.
  • brak informacji u sprzedawców umożliwiających identyfikację produktów,
  • brak etykiet w języku polskim na opakowaniach warzyw,
  • brak informacji dla konsumenta wskazujących kraj pochodzenia.

Jednocześnie znaczna część owoców i warzyw wprowadzana do obrotu na kolejnych szczeblach łańcucha dystrybucyjnego nie była kontrolowana, zatem nie było możliwości ich prześledzenie i zidentyfikowania kraju pochodzenia. Uznano również, że kary nakładane na handlowców wprowadzających do obrotu owoce i warzywa niezgodnie z wymaganiami jakości handlowej, w szczególności dopuszczających się fałszowania informacji o państwie pochodzenia tych artykułów, są zbyt niskie i wynoszą 500 zł.

Cel zmian

W związku z powyższym rząd przygotował projekt przewidujący rozwiązania mające na celu:
  • wzmocnienie i usprawnienie działań służb kontrolnych w zakresie kontroli,
  • wprowadzenie odpowiednich do skali stwierdzanych nieprawidłowości sankcji.

– Jest to projekt bardzo mocno oczekiwany przez rolników, ale również przez polskich konsumentów, bo dotyczy on znakowania żywności, tak aby, po pierwsze, rolnik, zbywając swoje produkty, wiedział o tym, że te produkty będą sprzedawane w Polsce jako polskie produkty. Po drugie, konsument, który kupuje te produkty, był pewny jakiego są pochodzenia. A przede wszystkim wiedział, czy są to polskie produkty, bo my musimy promować nasze, polskie produkty, gdyż jest to dobre i dla konsumentów i dla rolników- przekonywał w Sejmie poseł sprawozdawca ustawy Robert Telus z PiS.

Lista zmian

Rząd zaproponował m.in.:
  • wprowadzenie obowiązku posiadania przez każdy podmiot wprowadzający artykuły rolno-spożywcze do obrotu, informacji, które umożliwiają identyfikację tego artykułu i odróżnienie go od innych artykułów rolno-spożywczych. W przypadku niedopełnienia tego wymogu przewidziano stosowne kary.
  • zmiany umożliwiające prowadzenie działań kontrolnych na podstawie okresowego imiennego upoważnienia. Takie rozwiązania usprawnią kontrole jakości handlowej wszystkich owoców i warzyw, pozwolą na szybkie i skuteczniejsze niż dotychczas przeprowadzenie kontroli tych artykułów również z uwagi na ich nietrwałość. Dzięki temu będzie możliwe m.in. przeprowadzenie jednorazowo kontroli u wielu handlowców np. sprzedających owoce i warzywa na rynkach hurtowych.
  • zastąpienie grzywny wyższymi karami pieniężnymi za nieprzestrzeganie wymagań jakości handlowej owoców i warzyw, w tym podawania informacji o pochodzeniu produktu.
  • wprowadzenie dodatkowych kar – za nieokazanie dokumentów towarzyszących danej partii owoców lub warzyw (o których mowa w przepisach UE) lub niezamieszczenie w tych dokumentach wymaganych informacji albo podanie informacji nieprawdziwych oraz za ponowne wprowadzanie do obrotu owoców i warzyw, wobec których zostało wydane orzeczenie o niezgodności warzyw i owoców z wymogami unijnymi.

Za uchwalaniem ustawy głosowało 418 posłów. Tylko jeden był przeciw, a dwóch wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa trafi teraz do Senatu.  wk

Fot. Wójcik
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
27. kwiecień 2024 14:22