Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Będą blokady zakładów azotowych!

Obrazek

AgroUnia zapowiada na poniedziałek blokadę państwowych firm nawozowych oraz wzywa wszystkie organizacje rolnicze do wspólnego działania. Zdaniem związkowców, wysokie ceny nawozów doprowadzą do spadku produkcji żywności i drożyny w sklepach. 

wk8 października 2021, 15:04

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej przed siedzibą ministerstwa aktywów państwowych, działacze AgroUnii obarczyli rząd winą za sytuację na rynku nawozów, gdyż większość firm z tej branży należy do państwa.

– Ceny nawozów oszalały, to będą daleko idące konsekwencje nie tylko dla rolników, ale także konsumentów, za chwilę będziemy mieli problem z produkcją żywności, a następnym etapem będzie potężny problem z dostępem do żywności – powiedział Michał Kołodziejczak z AgroUnii.

Ponieważ ceny nawozów podskoczyły nawet trzykrotnie, grozi nam powrót do lat 90., kiedy na wsi była bieda i ubóstwo. Agro Unia wysłała dzisiaj do wszystkich pozostałych związków zawodowych pisma z propozycją współpracy i zapowiedziała, że w poniedziałek o godz. 10.00 zablokuje należące do Orlenu zakłady azotowe we Włocławku.

– Zrobimy wszystko, aby z zakładów azotowych nie wyjechał w ciągu kliku dnia ani jeden kilogram nawozów sztucznych. Oni muszą przemyśleć co jest dla nich ważne, jak dużą grupą zawodową są rolnicy, których dzisiaj niszczą, bo chcą się szybko dorobić – mówił M. Kołodziejczak, który wypomniał prezesom państwowych spółek nawozowych kilkudziesięciotysięczne zarobki.

AgroUnia zapowiedziała także wysłanie pism do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o kontrole tego, co się dzieje na rynku, gdyż zdaniem związkowców dochodzi teraz do spekulacji. Z kolei Najwyższa Izba Kontroli powinna skontrolować spółki nawozowe skarbu państwa.

– Chcemy wiedzieć, kto na tym nawozie zarabia. Żądamy audytu tego, się dzieje z produkcją nawozów – mówił M. Kołodziejczak. 

wkWażne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)