StoryEditor

Zmiany w Rolniczym Handlu Detalicznym wywołały dyskusję w Sejmie

Rząd planuje rozszerzyć możliwości działania w ramach rolniczego handlu detalicznego. Opozycja nie mówi nie, ale zwraca uwagę, że nie poprawi to sytuacji w  rolnictwie, gdyż z RHD korzysta zaledwie 1% polskich rolników.  
05.10.2021., 12:10h

W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia prowadzenia przez rolników rolniczego handlu detalicznego.

Rozszerzenie RHD na cały kraj

Pierwsza wprowadzana zmiana dotyczy rozszerzenia działalności RHD na cały kraj.

- Cała Polska jest dostępna dla każdego producenta funkcjonującego w ramach rolniczego handlu detalicznego. Wszędzie może poszukać swojego odbiorcy. I tutaj nie ma znaczenia, czy będzie sprzedawał bezpośrednio dla tzw. końcowego klienta, czy też będzie korzystał z pośrednictwa stołówek, sklepów czy restauracji. Obowiązywały do tej pory pewne konkretne limity, one zostały całkowicie cofnięte, jeżeli chodzi o sprzedaż do końcowego klienta. Tych limitów po prostu nie ma już w tej chwili. Natomiast utrzymane zostały, z pewnych oczywistych względów, limity przy zaopatrzeniu w produkty z RHD stołówek, sklepów czy restauracji – tłumaczył w Sejmie wiceminister rolnictwa Szymon Giżyński.

Informacja o tym jakie limity obowiązują na jakie produkty dostępna jest w odpowiednim rozporządzeniu. Na przykład rocznie do jednej restauracji można sprzedawać mięso w ilości 2...

Pozostało 79% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. maj 2024 00:18