Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Będą pieniądze na lobbing w Brukseli

Obrazek

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który zagwarantuje związkom rolniczym pieniądze na działalność w unijnej organizacji lobbystycznej Copa-Cogeca. Pieniądze mają być przeznaczone głównie na składkę członkowską oraz tłumaczenia. 

wk30 czerwca 2021, 09:55
Członkostwo polskich organizacji rolniczych w ponadnarodowych organizacjach rolniczych wiąże się przede wszystkim z obowiązkiem uiszczania wysokich składek członkowskich. Polskie organizacje rolnicze nie są w stanie same w całości ich pokrywać. Dlatego też niezbędne jest kontynuowanie wsparcia działalności polskich organizacji rolniczych w Copa-Cogeca, ale także Europejskiej Radzie Młodych Rolników (CEJA) oraz w Grupie Pracodawców Rolniczych Organizacji Zawodowych Unii Europejskiej (GEOPA).

- Polskie organizacje rolnicze zrzeszone w Komitecie Rolniczych Organizacji Zawodowych (COPA) i w Głównym Komitecie Spółdzielczości Rolniczej (COGECA) wypracowały znaczącą pozycję wśród członków COPA-COGECA. Ich uczestnictwo to nie tylko udział w pracach grup roboczych i gremiów tych organizacji rolniczych, ale również organizowanie konferencji i kongresów. Służą one wymianie poglądów i wypracowywaniu stanowisk w zakresie proponowanych przez Komisję Europejską regulacji prawnych dotyczących rolnictwa i obszarów wiejskich. Aktualnie kluczowymi kwestiami omawianymi na forum UE są pandemia koronawirusa, budżet na rolnictwo w nowej perspektywie finansowej i nowa Wspólna Polityka Rolna – napisano w uzasadnieniu ustawy.

Dofinansowanie składek członkowskich i kosztów obsługi w języku polskim prac w Copa-Cogeca zostanie zapewnione na poziomie co najmniej 95% kosztów. Sama składka członkowska Polski w tych organizacjach wynosi 300 tys. euro rocznie.

Ustawa zakłada, że budżet państwa wspomoże organizacje rolnicze w latach 2021–2026 kwotą 24 mln zł. Ustawa trafi teraz do Sejmu. wk


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)