StoryEditor

Będą szkolenia w zakresie rolnictwa ekologicznego?

Znaczny wzrost powierzchni upraw ekologicznych planuje ministerstwo rolnictw w najbliższych latach. Wszystko zgodnie z unijną strategią „Od pola do stołu”. Na ten cel będą dodatkowe pieniądze, a szczegółowy harmonogram będzie znany po zakończeniu z Brukselą negocjacji nad Planem Strategicznym dla Polski.
15.07.2021., 10:07h
Sejmowa komisja rolnictwa wysłuchała informacji ministra rolnictwa na temat sposobu wdrażania projektu dotyczącego rolnictwa ekologicznego: „Ramowy Plan Działań dla Żywności i Rolnictwa Ekologicznego w Polsce na lata 2021-2027”. Temat bardzo istotny zwłaszcza biorąc pod uwagę unijną strategię Europejskiego Zielonego Ładu, w której zakłada się, że w Unii Europejskiej do 2030 r. 25 % areału będzie pod uprawami ekologicznymi. Tymczasem obecnie średnia w UE to 8 proc., w Polsce zaledwie 3,4 % powierzchni upraw.

Jak dojść do celu?

- Oczekuje się wzrostu do 25%, ale to jest cel ogólny nakreślony przez UE. Każdy kraj realizuje politykę w tym zakresie samodzielnie. Musimy kreować własną politykę w tym zakresie i wspierać rolnictwo ekologiczne - powiedział wiceminister Ryszard Bartosik, który zwrócił uwagę, że Austria będąca liderem w produkcji eko-żywności w UE realizuje ten program od początku lat 90. Celem rządu jest zwiększenie upraw ekologicznych w ciągu 10 lat do 8-10 % wszystkich upraw. 
Resort rolnictwa przyznał także, że nie ma jeszcze szczegółowego harmonogramu działań rozwoju rolnictwa ekologicznego. – Na forum Unii Europejsk...
Pozostało 62% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
11. grudzień 2023 13:33