StoryEditor

IMGW-PIB: uwaga, burze!

Najbliższe dni zapowiadają się niebezpiecznie: upały, burze, lokalne powodzie i możliwe pożary.
14.07.2021., 16:07h

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed skutkami upalnej pogody. Dziś wieczorem szczególnie narażona może być Polska Zachodnia i Południowa.

Rolnicy drżą o plony

Na zachodzie kraju możliwe nawałnice, również z gradem – taką prognozę na dzisiejszy, środowy wieczór przewiduje IMiGW i rozsyłane do mieszkańców zachodniej części kraju alerty RCB. Lokalnie występujące gradobicia i porywy wiatru do 100 km/h, a także opady do 60 mm zagrażają nie tylko budynkom gospodarskim i domom, ale także dojrzewającym zbożom. Jak podaje Instytut, późnym popołudniem mogą pojawić się nawet trąby powietrze.

Kolejne dni równie niebezpieczne

Nie lepiej zapowiada się czwartek – chociaż sytuacja ma się uspokoić nieco na zachodniej ścianie, front burzowy ruszy na wschód, gdzie temperatury sięgną 30-33°C. W czasie nawałnic w czwartkowy poranek i popołudnie porywy wiatru mogą osiągać 90 km/h.

Upały (32-33°C na wschodzie, do 27°C na zachodzie) i silne burze będą nam towarzyszyć zarówno w piątek, jak i w weekend. IMGW ostrzega również przed wyjątkowo ciepłymi nocami, które przeszkodzą w odpoczynku zarówno ludziom, jak i zwierzętom.

Rzeki grożą wylaniem

Przez ostatnie tygodnie obserwowaliśmy rzeki błota porywające auta, zalane ulice miast i oberwane jezdnie w całym kraju. Miejmy to na uwadze: poziom wody może rosnąć bardzo intensywnie i gwałtownie, nie tylko w pobliżu dużych rzek, ale również w miejscach, gdzie system melioracyjny zawodzi.

Już w środowy wieczór wzrośnie stan wody i lokalne podtopienia mogą pojawić się na północnym wschodzie, jak również od Wielkopolski, przez centrum aż po Małopolskę. Od jutra podobna sytuacja czeka wschodnią ścianę kraju.

Niestety, jak podaje IMGW, Wielkopolska i Pomorze Zachodnie dotknęła susza hydrologiczna. Upały, pioruny i silny wiatr mogą wpłynąć na powstawanie pożarów. Na mapie tereny objęte suszą zaznaczono na ciemno-szaro, zagrożenia wylania rzek żółto i pomarańczowo.

Wydawać się to może oczywistym, ale pamiętajmy: warto zabezpieczyć przed wiatrem wszystkie ruchome elementy w gospodarstwie, sprawdzić zabezpieczenia instalacji elektrycznych. W czasie upałów, chociaż pracy jest mnóstwo przez żniwami, pozostań ukryty przed słońcem – niezależnie od wieku. 


al na podst. IMGW-PIB
fot. IMGW-PIB, Emilia Pawelska
mapy meteo SkyRadar

Aneta Lewandowska
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska Redaktorka portalu topagrar.com, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli zwierząt
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. luty 2024 07:27