Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Białko owadów to przyszłość: Norwegia inwestuje gigantyczne fundusze w rozwój produkcji

Obrazek

W Fredrikstad w Norwegii firma Pronofa będąca własnością firmy przemysłowej Denofa zamierza wybudować jedną z największych ferm owadów i wprowadzić na rynek w postaci paszy białkowej dla zwierząt, akwakultury oraz w formie nawozów. Dotychczas Danofa przetwarzała ogromną ilość brazylijskiej soi.

Dorota Kolasińska15 stycznia 2022, 11:37

Do 2025 r. Pronofa wyprodukuje 50 000 ton larw owadów do wykorzystania w paszach dla zwierząt i ryb w formie proszku białkowego.

- Największa w Norwegii inwestycja w zrównoważone białka alternatywne. To jest w praktyce gospodarka o obiegu zamkniętym - mówi Hans-Petter Olsen, dyrektor generalny firmy Denofa, która dotychczas dostarcza dostarcza białko i olej na bazie soi dla przemysłu spożywczego i pasz.

Pilotażowy zakład do produkcji owadów zostanie zbudowany w ciągu roku, a celem jest osiągnięcie rocznej produkcji wysokości 50 000 ton larw owadów.

- Z kompostu i bioodpadów możemy wyprodukować wysokiej jakości produkt, którego potrzebuje rolnictwo i akwakultura. Produkcja owadów na całym świecie jest już duża i wkrótce wzrośnie. Nadszedł czas, aby zająć się tym na skalę przemysłową - mówi Olsen. Opisuje również potrzeby inwestycyjne pełnowymiarowego obiektu jako „kilkaset milionów”. Firma stwierdza w komunikacie prasowym, że prowadzi już ścisły dialog z głównymi graczami rolniczymi w zakresie opracowywania pasz i eksperymentów żywieniowych. Pronofa przejęła już producenta owadów Flying Feed, który od dłuższego czasu bada i opracowuje produkty wysokobiałkowe. Firma ma wielu inwestorów dostrzegających gigantyczny potencjał tego póki co, niszowego rynku. Białko owadów jest traktowane jako alternatywa białka roślinnego np. sojowego.

- Zapotrzebowanie na surowce białkowe jest ogromne, a tutaj mamy zarówno historię, jak i wiedzę przemysłową, aby zwiększyć skalę bardziej zrównoważonych surowców białkowych w Norwegii, oprócz tych, które mamy już dzisiaj. Testy są w toku, teren jest gotowy, a plany budowy zatwierdzone. Planujemy rozwinąć się na dużą skalę, w jak najkrótszym czasie - mówi Olsen.

Denofa jest własnością brazylijskiego producenta nasion soi Amaggi, a dział w Fredrikstad również opiera większość swojej rocznej produkcji(420 000 ton) na soi z Ameryki Południowej.

Kontrowersyjność dotycząca wylesiania Amazonii wzrosła w ostatnich latach, wywierając presję na zachodnich graczy importujących soję z Brazylii. Olsen twierdzi jednak, że nie to było bodźcem do inwestycji w białko owadzie. – Zdecydowanie nie, będzie to dodatek do soi na rynku, który coraz bardziej potrzebuje surowców białkowych – mówi Olsen.

Wskazuje, że Denofa importuje wyłącznie certyfikowaną soję, która nie pochodzi z nielegalnie wylesianych terenów Amazonii.

Wkrótce norweskim zwierzętom domowym można podać muchy na śniadanie. Nie w postaci samych much, ale w postaci proszku białkowego wytwarzanego z ich larw. Firma Pronofa zrobi to w obiekcie, który wybuduje w Fredrikstad.

Jeden gram jaj czarnej muchy żołnierza może zamienić się w 2,6 kg białka w trzy tygodnie. Żadna obecnie roślina, ani zwierzę nie wytwarza w tak krótkim tempie takich ilości białka. Dieta takich robali oparta jest w głównej mierze na resztkach żywności - także tworzy się wspaniały układ zamknięty. Oprócz proszku białkowego z larw produkowane są oleje, chityna i nawozy.

Oprac. dkol na podst. www.tu.no/ e24.no

Fot. Pronofa/e24.noPicture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)