StoryEditor

Masowe protesty w woj. zachodniopomorskim. Rolnicy mają dość mydlenia oczu!

Na 18 stycznia rolnicy z woj. zachodniopomorskiego zrzeszeni w „Solidarności” Rolników Indywidualnych zapowiadają masowe protesty. I faktycznie skala demonstracji będzie imponująca, bowiem wyjdą na ulice prawie we wszystkich powiatach. Czego się domagają? Fakt jest jeden, mają już dość mydlenia oczu!
13.01.2022., 14:01h

Rolnicy z województwa zachodniopomorskiego mają już dość dalszej bezczynności władz, dlatego na 18 stycznia zaplanowali masowe protesty w całym regionie. Odbędą się one przynajmniej w 7 z 11 powiatów województwa. Nie wiadomo jeszcze, jaką formę przybiorą manifestacje. Komitet strajkowy rolniczej Solidarności przedstawi te informacje w najbliższy czwartek. 

Czego domagają się rolnicy?

1. Tarcza antykryzysowa dla rolników

Rolnicy domagają się przede wszystkim pilnego wdrożenia tarczy antykryzysowej dla rolnictwa. Oczekują rozwiązań łagodzących kryzys wywołany gwałtownym wzrostem kosztów produkcji rolnej, pandemią i niekorzystną pogodą.  


2. Sprawiedliwe szacowanie suszy

Apelują także o pilne rozwiązanie problemu odszkodowań za skutki suszy w 2021 roku w województwie zachodniopomorskim. - Żądamy, aby odszkodowanie wynosiło po 1000 złotych do hektara uprawy jarej i upraw strączkowych oraz po 700 złotych do hektara uprawy ozimej, przy czym łąki i pastwiska powinny być traktowane jak uprawy ozime – informują organizatorzy protestu.

Z powodu wadliwego funkcjonowania aplikacji suszowej chcą, by wszystkie wnioski złożone w aplikacji suszowej uznano za wnioski powyżej 30 procent strat w gospodarstwach. Domagają się także rozłączenia produkcji zwierzęcej od roślinnej przy obliczaniu skutków suszy.

3. Zmiany w sposobie gospodarowania państwową ziemią

Podczas protestu będą walczyć także o zmiany w gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa. - Chcemy rozłożenia na okres do 25 lat zobowiązań wynikających z zakupu nieruchomości z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Domagamy się także wyegzekwowania dotyczących wyłączenia 30 procent dzierżawionych gruntów. Ziemia ta powinna zostać przekazana gospodarstwom rodzinnym w formie przetargów ograniczonych – oceniają zachodniopomorscy rolnicy. 

4. Realny wpływ na funkcjonowanie Holdingu Spożywczego 

Rolnicy opowiadają się także za zagwarantowaniem ich wpływu na działanie przyszłego holdingu rolno-spożywczego poprzez udziały lub przedstawicielstwo w radach nadzorczych.

5. Gruntowne zmiany w ubezpieczeniach rolniczych

Domagają się również pilnego wprowadzenia systemu zarządzania ryzykiem w rolnictwie. - Istotą powinno być identyfikowanie źródeł ryzyka w gospodarstwach rolnych, edukacja rolników w zakresie dobierania właściwych instrumentów zarządzania ryzykiem oraz działanie państwa (wsparcie) w zakresie zapobiegania ryzykom oraz łagodzenia jego skutków – wyjaśniają organizatorzy protestu.

Rolnikom w UE koronawirus pokrzyżował plany

Niepokoje targają rolnikami także w innych krajach. Protestować zamierzali m.in. niemieccy rolnicy. Co roku od 11 lat organizowali oni podczas targów Gruene Woche manifestacje przeciwko unijnej polityce rolnej. Jednak koronawirus pokrzyżował te plany. Duża demonstracja rolników z kilku krajów UE miała się odbyć również w Brukseli, pod koniec 2021 roku. Silną reprezentację mieli stanowić Polscy rolnicy. Niestety, z uwagi na pandemię, protest przełożono. Nowy termin nie został jeszcze ustalony. 

Kamila Szałaj, fot. NSZZ Solidarność RI

Kamila Szałaj
Autor Artykułu:Kamila Szałaj Redaktorka portalu tygodnik-rolniczy.pl i Tygodnika Poradnika Rolniczego. Kamila Szałaj jest ekspertką z zakresu polityki rolnej w Polsce oraz rynków rolnych. Specjalizuje się także w kwestii dopłat bezpośrednich i dotacji dla rolnictwa. Podejmuje też tematy dotyczące bezpieczeństwa w rolnictwie oraz interwencji w obronie rolników. Zdobyła 1. miejsce w ogólnopolskim konkursie KRUS „W rolnictwie można pracować bezpieczniej”. W 2018 roku odznaczona przez ministra rolnictwa medalem Zasłużony dla Rolnictwa.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. luty 2024 11:37