StoryEditor

Bruksela za obowiązkową e-fakturą w Polsce

Rada Unii Europejskiej zgodziła się, aby fakturowanie elektroniczne w Polsce było obowiązkowe od 1 stycznia 2024 r. Od początku tego roku jest ono dobrowolne.  
23.06.2022., 13:06h

Krajowy System e-Faktur (e-faktura) – jak przypomina resort finansów – to kolejny etap wdrażania innowacyjnych e-usług administracji, które ułatwiają rozliczenia między firmami i zapewniają im bezpieczeństwo rozliczeń, a także są kluczowe dla jeszcze szybszej i efektywniejszej identyfikacji oszustw podatkowych, zwłaszcza karuzel VAT.

Jak jest obecnie?

Od 1 stycznia tego roku podatnicy mogą wystawiać faktury ustrukturyzowane (e-fakturę) z wykorzystaniem Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF).

– Wystawianie faktur ustrukturyzowanych w KSeF jest dobrowolne, dostępne na równi z dotychczasowymi formami fakturowania – w postaci elektronicznej i papierowej – informuje Ministerstwo Finansów.

Jak podkreśla resort, KSeF oznacza zmianę procesu wystawiania oraz odbierania faktur. Po wystawieniu trafiają z systemu finansowo-księgowego za pośrednictwem interfejsu (API) do centralnej bazy MF (KSeF), gdzie są dostępna w tym systemie, a kontrahent ma możliwość ich pobrania.

e-faktura – jakie korzyści?

Ministerstwo Finansów wylicza szereg korzyści związanych ze stosowaniem e-faktur. Pierwsza to zmniejszenie kosztów (faktury są przechowywane i archiwizowane w KSeF przez 10 lat, nie ma konieczności przechowywania faktur w odrębnych systemach IT przedsiębiorców). Kolejna to usprawnienie obrotu gospodarczego – wprowadzenie jednego standardu faktury (zamiana dokumentów papierowych i elektronicznych na dane cyfrowe = cyfryzacja i automatyzacja obiegu faktur między podatnikami oraz księgowania faktur u podatników).

Do korzyści należy też zaliczyć zwiększenie szybkości wymiany danych w kontaktach między kontrahentami oraz wzajemnych rozliczeń, brak duplikatu faktur, wgląd w ścieżkę obiegu faktury czy zwiększenie bezpieczeństwa podatkowego nabywców towarów lub usług.

Wygodne rozwiązanie

E-faktura przyspieszy obrót pomiędzy firmami – przekonywał w ubiegłym roku Jan Sarnowski, ówczesny wiceminister finansów. – Przedsiębiorcy, którzy z niej skorzystają, dokonają korekty in minus po prostu w momencie jej wystawienia, bo obie strony transakcji będą ją widziały w systemie. To również bardzo wygodne rozwiązanie. E-faktura ma postać ustrukturyzowaną – oznacza to, że ma zawsze ten sam format. Kluczowe informacje, takie jak cena towaru czy stawka podatku będą na niej w tym samym miejscu – podkreślił.

autor: kp
źródło: Ministerstwo Finansów

Fot: Envato Elements

 

Karol Pomeranek
Autor Artykułu:Karol Pomeranek
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
02. marzec 2024 09:00